BDP’li Ata: Cezaevlerinde Hak İhlalleri Var

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Türkiye’deki bir çok cezaevlerinde hak ihlallerinin yaşandığını söyledi. Bu yönce çok sayıda mektup aldıklarını ileri süren Ata, yaptıkları ziyaretlerle de bu durumu gözlemlediklerini söyledi.

TBMM’de konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Ata, gerek uluslararası insan hakları hukukunda gerekse de kendi hukuk sistemimizde tutuklu ve hükümlülerin haklarına ilişkin bir takım düzenlemeler olmasına karşın, bu hakların kullanımının yetkililer aracılığı ile mümkün olduğunu ifade etti. Ata, hakların kullanımının bir başkasının elinde olmasının, bu hakların keyfi bir biçimde kısıtlanmasına da yol açabileceğini öne sürdü.

BDPli cezaevlerinde yaptıkları izlenimleri şöyle anlattı: “Ancak burada unutulmaması gereken, alıkonulan kişilerin, vücut sağlığı ve beden bütünlüğünden sorumlu olan devletin, bu hakların kullanılabilmesini sağlamakla da yükümlü olduğudur. Barış ve Demokrasi Partisi Grubu milletvekillerinin yapmış oldukları ziyaretler sonucunda Diyarbakır, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum, Bolu, Adana, Mardin ve Bakırköy cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin belirtmiş olduğu ihlallerin ulaştığı boyutlar cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri gerçeğini bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Ziyaret edilen cezaevlerindeki hak ihlallerinin benzerinin Türkiye’nin pek çok cazaevinde yaşandığı gerek basına yansıyan haberler gerekse de grubumuza gönderilen mektuplar aracılığıyla görülmektedir. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ilgili kurum ve kişilerin şu an yürürlükte olan mevzuat ve yönetmeliklerin uygulanırlığını denetleyebilmesi ve cezaevi koşullarının iyileştirilmesi öncelikli talebimizdir. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine duyarlılık ise kamuoyunun ve on binlerce ailenin ortak beklentisidir.” dedi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.