BDP’li Bengi Yıldız Yerlerde Sürüklendi

BDP’nin Sivil Cuma olarak isimlendirdikleri itaatsizlik eylemi kapsamında partililere sivil bir din adamı tarafından Cuma namazı kıldırıldı. Cuma namazından önce Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİYADER) Başkanı Zahit Çiftkuran Kürtçe bir konuşma yaptı. Polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

 Çiftkuran camilerin Allah’ın evi olduğunu ve camilerle bir sorunları olmadığını, Camilerde Türk-İslam sentezini dayatan imamlara karşı olduklarını söyledi.

 Konuşmadan sonra ön sıralarda saf tutan imamlardan biri, camilerden gelen ezanı beklemeden kendi namaz için ezan okuyarak 4ooo kişiye namaz kıldırdı.

 Namazdan sonra meydanda toplanan ‘’Barış Anneleri’’ adını alan bir grup operasyonların durması için tülbentlerini yaktı. Daha sonra BDP’liler demokratik çözüm çadırı kurmak için malzemeleri alana getirmeye başladı. Polis izin vermeyince BDP’liler polisle tartıştı. Tartışma sırasında BDP’lilerden biri polise yumruk atınca polis gruba tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Bu sırada aniden bastıran şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle grup dağıldı.

Daha sonra meydana BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız’ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri ve belediye başkanları geldi. Polis çadır demirini bırakmak istemeyen BDP milletvekili Bengi Yıldız’ın elindeki demiri zorla almaya çalışınca vekil demirle birlikte 10 metre kadar sürüklendi. Selehattin Demirtaş’ta valiliğin çadıra izin vermeyen kararını eleştirerek ‘’Valilik, Dağkapı meydanına çadıra kurmaya izin vermiyorsa çadır kurmak için en iyi yer valilik konutunun bahçesidir. Biz de gidip orada kuralım’’ diyerek yaklaşık 150 kişilik grupla Diyarbakır Valiliğine yürüyüşe geçti. Polis yürüyüşe izin vermedi.

Yoruma kapalı.