BDP’li Milletvekilinden İç Savaş Tehditi

BDP’li Milletvekili Adil Kurt: ‘‘Ey Erdoğan aklını başına almazsan savaş metropollere taşınır’’

BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt

İki gün önce İzmir Foça’da bir askeri servis aracına düzenlenen PKK saldırısının hemen ardından BDP milletvekili Adil Kurt’un, Başbakan’a yönelik ‘‘Ey Erdoğan aklını başına almazsan savaş metropollere taşınır.’’ Sözlerinin zamanlaması dikkat çekti.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt, geçtiğimiz şubat ayında ölen PKK’lı Ferdane Kına için düzenlenen törende yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan’a seslenerek Kürt halkının isteklerine cevap verilmememsi halinde Türkiye’nin kaybedeceğini sile getirdi.

Kurt, iç savaşın ayak seslerinin duyulduğunu, bu durumda ordunun bölünebileceğini vurguladığı konuşmasını, ‘Başbakan Erdoğan ’dan önce 12 başbakan Kürtleri şiddet yoluyla bitirmeye çalıştı. 22 içişleri bakanı senin döneminden önce senin hükümetinden önce aynı şeyi söyledi. 9 genelkurmay başkanı Kürtleri, Kürt özgürlük hareketini bitirmeye çalıştı. Ama bu isteklerine kavuşamadılar’ şeklinde sürdürdü.

 BDP’li Kurt, konuşmasında ‘‘Kürt halkının direnci onları tarihin çöplüğüne gönderdi. Ey Erdoğan, 28 yıldır Kürdistan dağlarında süren bu savaş, eğer aklını başına almazsan Kürdistan sokaklarına, Türkiye ’nin metropollerine taşınmak üzeredir. Bunu bir tek tanımı vardır bu bir iç savaştır. Türkiye ’de bir iç savaşın ayak sesleri bu coğrafyadan duyulmaya başlandı.

Eğer bu güne kadar Türkiye de bir iç savaş olmamışsa bilinmelidir ki; Kürt siyasetinin sağduyulu yaklaşımındandır. Ama Kürtlerin sabır taşı çatladı. Bıçak kemiğe dayandı. Bu süreçten sonra Kürtlerin direnmekten başka yapabileceği hiçbir şey yok. Böyle devam ederse açık ve net söylüyorum bir iç savaş durumunda Türkiye ’deki ordu ikiye bölünecektir’’ dedi.

Kaynak: Gazete Vatan

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.