Jeoloji Mühendisleri Odasından Marmara’da Ciddi Deprem Uyarısı Yapıldı

 

Marmara’nın Aktif Olan Fay Hatları-Milliyet Gazetesi

Jeoloji Mühendisleri Odası  Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Marmara Bölgesi’nin ciddi deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Er, MTA’nın yaptığı son çalışmada zaman kalmadığını belirterek ‘‘Ya önlemleri alırız, ya da depremlerle dikleşip 1999 Marmara Depremi’nde olduğu gibi afetlere yenileceğiz’’ dedi.

Milliyet’in haberine göre Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Özgür Bayraktar’a belgesini vermek için gelen Engin Er, deprem riski konusunda açıklamalarda bulundu. Güney Marmara’nın Türkiye’nin en önemli sanayi ve nüfus yoğunluğuna sahip bir bölge olduğunu ve bölgenin sahip olduğu deprem riski göz önüne alındığında gereken önemin verilmediğini dile getirdi. Aktif bir fay olan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın  tüm dünya tarafından izlendiğini kaydeden Er şu açıklamada bulundu:

‘‘Dolayısıyla Yalova,Bursa,İstanbul ve Güney Marmara’nın tamamı tektonik olarak en fazla aktivitenin olduğu yerler. Biz bu bölgenin tamamında depremi beklemeli ve hazırlanmalıyız. Depremle dikleşmeden, bilimsel verilerle yaşam alanlarımızı oluşturmalıyız. Türkiye’de depreme yönelik önlemleri bir an önce almamız lazım. MTA’nın son çalışması da bize zaman kalmadığını gösteriyor. Ya önlemleri alırız, ya da depremlerle dikleşip 1999 Marmara Depreminde olduğu gibi doğal afetlere yenileceğiz. Eğer Marmara Depreminden ders alsaydık çok ciddi önlemler almış olabilirdik.” Dedi.

Er, konuşmasında Yalova’nın 3 büyük fayın tehtidi altında olduğuna dikkat çektiği konuşmasında “Hep İstanbul ön plana çıkarılsa da, Yalova 3 büyük fayın etkisi altında. Bunlardan biri Adalar’ın   güneyinden geçen hat, diğeri İznik’ten  Karacabey’e kadar devam eden fay hattı ve sonuncusu da Bursa merkezden Karacabey’e giden fay hattı. Bunların hangisinde bir deprem meydana gelirse gelsin Yalova etkilenir. 1/100 binlik planlarda fay hatları, sıvılaşma alanları ve heyelan alanları belirlenmeli. Ayrıca belediyelerde Zemin Vizesi Kontrol Birimleri oluşturulmalı.” Dedi.

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.