Beni Protez Bacağımla Başbaşa Bırakın!

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey düzenlediği basın toplantısında, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’nda pantolon giymesine imkan veren İçtüzük değişiklik teklifine ilişkin görüşlerini aktardı.

“Beni protez bacağımla baş başa bırakın” diyerek sözlerine başlayan Şafak Pavey şöyle konuştu: “Bir kanun yapıcı olarak kanunu delme imtiyazına kimse sahip değildir. Bu konuya dahil değilim ve talebi de ben getirmedim. Sadece adımın yer aldığı bir konudur”.

Bundan önceki mesleğinde bölgesel sözcülükler yaptığını, sürekli kriz masalarında dünya basınının da yerel basının da önüne çıktığını belirten Pavey, hiç bir zaman protez bacağı, etek ve pantolon konusunda bu kadar çok konuşması gerektiğini düşünmediğini söyledi.

Gündeminde sahipsiz bırakılmış daha değerli konuların olduğunu ifade eden Pavey, “Engellilerin sorunları, insan hakları, kadın cinayetleri, cezaevlerindeki gençler, işsiz öğretmenler gibi daha değerli pek çok konu var ve çok yakında bu konularla ilgili çalışmalarımı sizlerle paylaşacağım” dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Pavey, BDP’nin kravat takma zorunluluğunun kalkması ve başörtüsü serbestisiyle ilgili verdiği önergenin sorulması üzerine şunları söyledi: “Ben pantolon sorunum olduğunu hiç söyledim mi? Talep benden gelmedi. Önceki önergeyle de bu önergeyle de en küçük bir ilgim yoktur. Başörtüsü, iktidarın sahiplendiği bir konudur. Bu kadar güçlü bir iktidarın benim oyuma ya da desteğime ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum.

Şafak Pavey, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, protez bacağının gündemde bu kadar yer almasının ve dillendirilmesinin insan hakları açısından bakıldığında, giderek taciz boyutuna ulaşmakta olduğunu da sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.