Biden-Erdoğan Görüşmesi Sona Erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki baş başa görüşme sona erdi.

Erdoğan ve Biden’ın, NATO Zirvesi kapsamında NATO Karargahı’ndaki baş başa görüşmesi, 45 dakika sürmesinin ardından sona erdi.

Baş başa yapılan görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmeye ilişkin, “Çok iyi bir toplantıydı.” değerlendirmesini yaptı.

Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Erdoğan, şunları söyledi:

* Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

* Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ve ağırlığı günden güne artıyor.

* Corona virüsü salgını küresel sistemdeki açıkları gözler önüne sermiştir.

Erdoğan’ın görüşme sonrası yaptığı konuşmasından satırbaşları;

Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Son 1.5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen coronavirüs salgını değişim sürecini daha da hızlandırmıştır.  Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz. Küresel istikrarın muhafazasında NATO’nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır. Akdeniz’den Karadeniz’e, Avrupa’dan Asya’ya, NATO’nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir. NATO’nun da üzerine inşa edildiği ittifak ve dayanışma ruhunun önemini göstermiştir. Dönem sorumluluktan kaçma değil elini taşın altına koyma dönemidir. NATO’yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık. Zirve vesilesiyle özellikle ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldik. Hassasiyet ve beklentilerimizi anlattık. Terörle mücadele başta olmak üzere Türkiye’nin önceliklerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.  Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK’ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik. Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.

Cumartesi günü hastaneyi hedef alan terör örgütü 14 masumu katletmiş 32 sivili yaralamıştır. Müttefik silahlarıyla donatılan bu örgütün kirli ve çirkin yüzünü göstermeye kafidir.

BIDEN GÖRÜŞMESİ

Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle NATO’nun sınırlarını ve müşterek çıkarlarımızın savunucusu olmuştur.  İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Sayın Biden ile önümüzdeki dönemde bu hedefler doğrultusunda iş birliğimizi artıracağız.  Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

Salgın boyunca video konferans marifetiyle Merkel’le bu kez yüz yüze görüştük. Sayın Miçotakis’le görüşmemizde yeniden canlandırdığımız diyalog mekanizmasını kararlaştırdık. Pozitif gündemi destekleyecek adımların karşılıklı atılması konusunda fikir birliğine vardık. Biz görüşmelerimizi özel hattan yapmak suretiyle aramıza kimseyi sokmama kararını vardık. Bu görüşmelerde de ikili ve bölgesel konularla birlikte Avrupa’daki gelişmeleri ele aldık. Dün Litvanya ve Letonyalı mevkidaşlarımla da görüşmeler oldu. Türkiye Avrupa Birliği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Dün ayrıca Macaristan Başbakanıyla verimli bir görüşme yaptık. Belçika hükümetine, Stoltenberg’e teşekkürlerimi sunuyorum. Zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık net olarak Sayın Biden’a ifade ettim. Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD’nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Burada Taliban gerçeğini bir kenara koymak mümkün değil.

S-400

S- 400 konusunu tabii ki burada yapılacak bir görüşmede S- 400 gündeme gelmemesi mümkün değil.S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan’a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim. Savunma sanayi ile ilgili olarak müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir bunları ifade ettim. Burada bitmiyor, Bakanlarımız bu konuları görüşecek bir sonuca inşallah bağlayacaktır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.