Binali Yıldırım’dan Veda Konuşması

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Adayı Binali Yıldırım, TBMM Başkanlığı görevinden ayrılıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi görevini bırakması sebebiyle veda yemeği düzenleyen Binali Yıldırım, bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasından alınan bazı satırbaşları;

“Bu yemekten sonra yapacağım ilk iş görevden ayrılma dilekçesini TBMM’ye teslim etmek olacak. Yarın sabah saat 09.00’da yeni başkan seçilinceye kadar görevi, vekilim İstanbul Milletvekili Sayın Celal Adan’a devredeceğim.”

“15 Temmuz gecesi aziz milletimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın davetiyle meydanlara indi, demokrasinin yanında olduğunu darbecilere gösterdi. Meydanları dolduran aziz milletimiz ülkeye, bayrağa olan sevgisini bir kez  daha ispat etti. İşbirlikçi hainler o gece 251 kardeşimizi şehit ettiler. 15 Temmuz şehitlerimize ve ülkemizin bağımsızlığı, milletimizin istikbali için hayatını seve seve veren şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

“TBMM’nin bir bölümünü canlı müze olarak tashis ettik. Türkiye 21. yüzyılın lider ülkeleri arasında olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Burada yapılan en önemli çalışmalardan biri de sürekli tartışma konusu olan 1982 darbe anayasasında sistem değişikliğini öngören köklü anayasa değişikliği idi. Anayasamızın 70 maddesi değiştirildi. Genel Kurul’da yapılan oylamalar sonucunda bu değişiklik 16 Nisan’da halkımızın oyuna sunulmuş ve yürürlülük sağlanmıştır. Anayasaya göre TBMM’nin ve icranın, hükümetin yetkileri yeniden tanımlanmıştır. 24 Haziran seçimleriyle de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe girmiştir.”

“Yeni sistemin asıl amacı yasama, yürütme ve yargı erklerinin yetkileri ve sorumluluklarını daha iyi tanımak, yönetimde istikrarı teminat altına almak olmuştur. Kamu yönetiminde, bürokraside, yönetim şeklinde köklü bir değişiklik getiren bu sistemde TBMM tümüyle yasama ve denetim ayrıca temsil görevlerine odaklanmaktadır.” 

“Kısacası bir hükümetin ömrü ortalama 1.5 yıl olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile muradımız daha uzun süreli ve istikrarlı bir yürütme sistemini teshis etmektir.”

“Geçen 7 aylık süre içerisinde 4 milletvekilinin bakan olarak görevlendirmeleri nedeniyle önce 596’ya, Erdin Bircan’ın vefatıyla 595’e inmiştir. Bu vesile ile CHP’li Bircan’ı rahmetle anıyorum. Halen milletvekili olup belediye başkanlığı adaylığına müracaat edenler yarışan milletvekillerimiz var. Ben de bunlardan biriyim. 1 Nisan tarihine geldiğimizde meclisin milletvekili sayısında bir değişiklik olacak.”

“İç tüzüğü Anayasa ile uyumlu hale getirmek için bir değişiklik gerçekleştirdik. Bütün partilerin katılımıyla kısa sürede mutabakat sağlanarak iç tüzüğün 11 maddesi tamamen yürürlükten kaldırıldı, 85 maddesinde de uyarlama amacıyla değişiklik yapıldı.”

“1561 yasa teklifi verildi, bunlarda 13’ü kanun, 3’ü anlaşma olmak üzere 16’sı yürürlüğe girdi. Vatandaşlarımız komisyonlarımıza 5506 dilekçe ile başvuru yaptılar.”

“Binalar da insanlar gibi canlı varlıklardır. Onların da ruhları vardır. Binaların ömrünü uzatan tadilat ve tamirat çalışmalarıdır.”

“Meclis binasında zaman zaman bakım, onarım çalışmaları yapılmıştır. En son 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra tamir ve tadil edildi, kullanışlı hale getirildi. 1961 yılından beri kullandığımız mutfak da yenilendi. Mutfağın havalandırma ve bütün techizat sistemleri elden geçirildi. Bu arada TBMM’de önemli sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirdik. Son etkinliklerden biri Troya hazineleri galasıydı. Aynı şekilde Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen çalıştayı da bu salonda gerçekleştirdik.”

“Meclis Başkanı olarak KKTC ve kardeş ülke Azerbaycan olmak üzere 11 ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirdik. 27 birebir ikili görüştürme gerçekleştirdik.”

“Misak-ı Milli ile belirlenen sınırlarımızı korumak, güvenin devam ettirilmesi öncelikli konularımız arasında yer almaya devam edecektir.”

“Bu mücadelede şehitlerimiz olmuştur, şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

“Parlamenter sistemin son başbakanıydım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Meclis Başkanı oldum. Belediye başkanlığı görevine aday olan da ilk Meclis Başkanıyım. Gördüğünüz gibi ilklerle sonlar arasında dolaşıp duruyoruz.

“7 ay boyunca milli iradeyi temsil eden milletvekillerimizin başkanlığını yaptım, büyük keyif aldım. Güzel bir anlayış ve uzlaşmaya dayalı bir yönetim ortaya koymaya çalıştım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk başkanlığını yaptığı TBMM’nin başkanlığı görevinde bulunmak benim için onurdur.”

“Bugüne kadar yaptığım işlerde asil milletimize hizmet etmekten başka hiçbir amacım olmadı. Vedalaşmak, helalleşmek sünnettir. Bu sebeple hakkınızı helal ederseniz üzerimden büyük bir yükü almış olursunuz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.