BM’den İran’a Kınama

İran’da Mahsa Amini adındaki kadının gözaltına alınmasının ardından yaşamını yitirmesiyle Birleşmiş Milletler İran’ı kınadı.

Mahsa Amini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını yitirmesine bütün dünyada tepkiler büyürken Birleşmiş Milletler’de durumu kınadığını açıkladı.

Bağımsız soruşturma yürütülmesi çağrısında bulunan BM yaptığı açıklamada; 22 yaşındaki kadının “Başına copla vurulduğu ve kafasının ‘sözde ahlak polisi’ tarafından araca çarpıldığı yönünde haberler var.” denildi.

“Mahsa Amini’nin trajik ölümü, işkence ve kötü muamele iddiaları, bağımsız bir yetkili makam tarafından derhal, tarafsız ve etkili bir şekilde soruşturulmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İran güvenlik güçlerinin protestoları bastırmak için gerçek mermi kullandığına ve 5 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Mahsa Amini’nin Ölümü

13 Eylül’de İran’ın başkenti Tahran’da Mahsa Amini baş örtüsünü istenildiği gibi takmadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alındı.

Ailesi ile birlikte arabada bulunan şahıs, gözaltına götürülüp şiddet görmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 3 gün komada kalmasının ardından Mahsa Amini geçtiğimiz cuma günü yaşamını yitirdi.

Tahran ve Mehşed şehirleri protestoların merkezi oldu. Basında yüzlerce kişinin gözaltına alındığı haberi yapıldı. Protesto sırasında 10 yaşında bir çocuğun da vurulduğu ve hastaneye kaldırıldığı paylaşıldı.

Amini’nin ölümü, sosyal medyada da geniş yer buldu. Kadınlar tepki olarak saçlarını kestikleri ve baş örtülerini yaktıkları videolar paylaştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.