Tarsus Boğazpınar’da Doğa Katliamına Karşı Duruş

BoğazpınarBoğazpınar muhtarı ve köylüleri tarafından Tarsus’un Boğazpınar köyünün Karasu ırmağı üzerine yapılmak istenen hidro elektrik santraline (HES) karşı düzenlenen Boğazpınar Köyü 2. Karasu Kültür ve Sanat Festivali yaklaşık 1.000 kişilik bir katılım ile gerçekleştirildi. Festivalin ilk gününde yaklaşık 400 kişilik bir HES karşıtı grup Boğazpınar köyünden Karasu nehrine yürüdü. İki gün boyunca süren festival süresince oturumlar düzenlendi, dans, tiyatro, konser gösterileri sunuldu ve halaylar çekildi. Kurulan stantlarda HES’e karşı mücadelede kaynak sağlamak amacıyla Boğazpınar köylülerinin ürettikleri yiyecek ve ürünler satışa sunuldu.

Boğazpınar2

Kandırıldık

Boğazpınar köylüleri tarafından yapılan basın açıklamasında, Çamlıyayla Elektrik Üretim A.Ş. tarafından hazırlanan Boğazpınar, Olukkoyağı, Fakılar ve Kenzin, Korucak, Darıpınarı köyleri üzerinden geçen Kadıncık Vadisi üzerine yapımı planlanan AKHAN 1-2 HES regülatörü ve baraj projesinin hukuka aykırı olduğu ve halkın geçim kaynaklarını ve doğayı yok etmeye yönelik bir proje olduğu ifade edildi.

Açıklamada, 2009 yılında köye KTM grup tarafından yapılmak istenen ilk HES olan GÖK-HES’in yapımından önce kendilerine, “Köyde işsiz genç kalmayacak, mesire alanı olarak kullandığınız ırmağa yine mesire alanları yapılacak” gibi sözlerle süslü vaatlerde bulunulduğunu ayrıca ırmak yatağı üzerinde tarlası bulunan köylüye tarlalarını satmazlar ise devletin tarlalarını ellerinden zorla alacağı söylenerek şantaja maruz bırakıldıkları  ifade edildi.  Diğer köylülerin ise doğa, tarım ve hayvancılığın hiçbir şekilde zarar görmeyeceği söylenerek ikna edildiğini fakat suyun kullanım hakkının şirkete  geçmesiyle  sonuçlarının hiç de öyle olmadığının görüldüğü ifade edildi. Ayrıca iklimin ılımanlaşmasıyla köyden alınan tarım ürünlerinin rekoltesinin düştüğü, köylünün ırmağa girişinin de engellendiğini ve köylünün ırmak yakınlarındaki tarlalarına dahi giremediğini ve hak etmediği bir şekilde aşağılandığı belirtildi.  Hayvanların ırmaktaki sudan faydalanmasının şirket tarafından engellendiği, bu yüzden de sürü hayvancılığının da  zarar gördüğü dile getirildi.

Yanlışın doğa elden gitmeden farkına varın

Pervin AnaYapılan davet üzerinde festivale katılan Sarıkeçililer Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran HES yapımına karşı yaptığı konuşmada Boğazpınar köylülerine seslendi. Konuşmasında hükümeti ve uygulamalarını eleştiren Savran; “Öyle bir duruma geldik ki, cemaatlerden, çıkarcılardan, siyasetçilerden şunu öğrendik, kardeşi kardeşe düşman ettikleri zaman kendilerinin arabalarının yürüdüğünü zannediyorlar. Yürümüyor. Bu dağlar, bu dereler, bu ırmaklar, bu köyler varken onlar yoktu. Bizler vardık. Bu kurumlar, bu teşkilatlar yokken bu dağlarda bizler vardık, bu dere vardı, bu köy vardı, bu köylüler vardı. Ne olur dikkat edelim. Onlar gelip geçici. Onlar bugün var yarın yok. Bizim doğaya sahip çıkmamız lazım” dedi.

Savran yapılan planlamaları da eleştirerek; “Bir planlamanın içerisinde Yörük yoksa, o planlamanın içerisinde göçer yoksa o planlamanın içerisinde o yörenin halkı yoksa, şunu bilin ki o planlama yanlış bir planlamadır.” dedi. Gelecek nesillerin de doğa ve doğanın korunması bilinci ile yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Savran “Yanlışın doğa elden gitmeden farkına varın ve yanlışa karşı birleşin.” dedi.

 

 

 

Karasu ırmağını 360 derece görmek için http://www.360derecetarsus.com/karasu/

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.