Bursalılar, İpek Yolu Film Festivali’ni Geri İstiyor

Bursalı sanatseverler, 2010 yılında yapılamayan Bursa Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin yeniden düzenlenmesi için harekete geçti. Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan kalabalık, festival konusundaki belirsizliğe tepki gösterdi.

Grup adına açıklama yapan İnSanat Derneği Başkanı Suat Oktay Şenocak, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıldır düzenlenen Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin akibetini sordu. Festivalin iptal edilmesiyle kentin sanat damarlarının koparıldığını belirten Şenocak, ‘Bursa sanatına sahip ve kültürüne sahip çıkıyor’ sloganı ile yola çıktıklarını kaydetti.

“Osmanlı’nın ilk başkenti, birçok elit sanatçı çıkartmış Bursa’nın 2,5 milyonluk ‘köyleşmesine’ karşı çıkıyoruz.” diyen Şenocak, şöyle konuştu: “4 yıldır başarıyla yürütülen festival neden bu yıl yapılmadı? Buna kim engel oldu? Bursa Balkanlar’dan ve yurdun her köşesinden göç alan bir şehir. Dağı, denizi, tarihi var. Hanları, hamamları yenilerken içene sanatı da katmazsanız yapılanların bir anlamı kalmaz. Bu mudur marka kent yaratma kaygısı? Bursa’nın tüm yetkililerini, iş adamlarını, sivil toplum kuruluşlarını bu festivale sahip çıkmaya çağırıyoruz. Heykellerin ucube görüldüğü, karikatürlerin ceza aldığı bir düşünceden kurtulmanın yolu sanattır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.