Çavuşoğlu:”84 FETÖ Mensubunun Listesi ABD’ye Teslim Edildi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanlığında görüştü. Çavuşoğlu, Pompeo görüşmesinden sonra Beyaz Saray Uludal Güvenlik Danışmanı Bolton’la da bir araya geldi.

Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi yaklaşık 45 dakika devam etti. Görüşmede ikili ve bölgesel konuların ele alındığı, ayrıca Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin konuların da gündeme geldiği açıklandı.

ÇAVUŞOĞLU’DAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Rezidansında Türk basın mensuplarıyla görüşüp gündemi değerlendirdi.

ABD tarafıyla özellikle FETÖ, ABD’nin terör örgütü YPG/PKK’ya desteği, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Suriye konularını ağırlıklı olarak konuştuklarını kaydeden Çavuşoğlu, yapıcı temaslarda bulunduklarını aktardı.

ABD’YE 84 KİŞİLİK LİSTE

Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD’den iadesini talep ettiği 84 FETÖ mensubunun listesini Pompeo ve Bolton’a teslim ettiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayeti konusunda aydınlatılmamış sorular olduğunu belirterek, “Talimatın kimden alındığının açığa çıkmasını istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, “Kaşıkçı cinayetinden dolayı birçok ülke Suudi Arabistan’la ilişkilerini bozmak istemiyor, biz de istemeyiz; fakat cinayet aydınlatılmalı.” şeklinde konuşmasına devam etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.