Cennet Tapınağı

Cennet Tapinagi, Pekin’de bulunan bir tapınak. Unesco’nun dünya kültür mirasları arasında yer alıyor. Burası o kadar önemli bir tapınak ki, ünlü Yasak Sehir yapilirken Cennet Tapinagindan daha büyük olmamasina özen gösterilmis. Cennet Tapinagi o dönemdeki tum ayin ve dini ritüellerin gerçekleştirildiği yer olma özelliğine sahip.

Alandaki tum yapilar ses dalgasi yayilma prensiplerini bire bir karşılayacak şekilde inşa edilmiş. Konuşma sesleri inanılmaz bir biçimde yayılıyor. Imparatorlar buradan Tanri ile konusurlarmis.

Cennet Tapınağı’nın bahçesine güneyden girilmesi gerekiyor, aksi takdirde  kuzeyden kötü ruhların girebileceğine inanılıyor. Cennet tapınağının ana binasının özelliği tamamının ahşaptan olması ve inşa edilirken çivi kullanılmaması! Tapınak çevresindeki geniş bahçeler çok düzenli.

Tapınak mimarisinde daire ve kareler hakim. Genellikle kare şeklindeki tabanların üzerine daire şeklinde binalar kondurulmuş. Bunun sebebi karenin dünyayı, dairenin ise cenneti temsil ediyor olması. Tapınak dünya ile cennetin birleştiği nokta olduğu için karelerle daireler de çakışıyorlar.

Tapınağın kullanıldığı zamanlardaki en önemli işlevi kış gündönümünde (20-23 Aralık arasında) halk ile tanrılar arasındaki aracı olan imparatorun, senenin mahsülleri için dua etmesine aracılık etmesiymiş. Bunun için imparator önce 3 gün oruç tutarak temizlendikten sonra meditasyon yapar ve bu esnada tanrılarla konuşurmuş. Ardından geceyi iyi mahsül duası binasında geçirdikten sonra ertesi sabah yuvarlak sunakta tanrılara hayvan kurban edermiş. Bütün bu seremoniler sırasında Pekin halkı kapı ve pencerelerini kapatıp evlerinde sessizce dururmuş!

Tapınak kompleksinin içerisinde ve bahçelerin arasında birçok şey var. İmparatorun kurban için kullandığı yuvarlak yüksek sunak insan, dünya ve cenneti temsilen üç kademede yapılmış. Bu sunağın tam ortası dünyanın merkezi sayılırmış.

Tapınak kompleksi içerisinde oruç sarayı, müzik yazıhanesi, kutsal kasap, kutsal mutfak, kutsal kiler gibi yapılar bulunuyor.

Kaynaklar:

http://www.besttherank.com/2010/07/18/top-10-most-beautiful-temple-in-the-world/

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Temple_of_Heaven_Inside.jpg

http://vacationorholiday.blogspot.com/2008/04/temple-of-heaven.html

http://www.geziyorumlari.com/index.php?option=com_content&task=view&id=974&Itemid=149

http://sarapci.com/2008/04/02/pekin

http://karpatontour.blogspot.com/2006/12/temple-of-heaven.html

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.