Çevre Kirliliği 4 Milyonluk Sichuan’da Su Krizine Neden Oldu

Çin’in kuzeybatısında bulunan Sichuan’daki Fujiang Nehri. Şehrin içme suyu kaynağı olan nehir, manganez tortuları nedeniyle kirlenmiş durumda. (Teh Eng Koon/AFP/Getty Images)

Çin’in önemli bölgelerinden biri olan ve yaklaşık 4 milyonluk nüfusa sahip Sichuan’daki içme suyu, bölgede bulunan elektrolitik manganez santralinin çevreyi kirletmesi nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

İnsanlar marketlerde bulunan şişelenmiş içme sularının ve bazı yiyecek maddelerinin bulunduğu rafları stoklamak amacıyla boşalttığından, bu ürünler her yerde çok zor bulunur bir hale geldi.

Bunun yanısıra, devlet otoritelerinden musluk sularının tüketilmesinin artık güvenli olmadığı açıklaması da geldi.

Sichuan bölgesinin ikinci büyük şehri olan Mianyan’da, şehrin içme suyu kaynağı olan Fujiang Nehri’nin manganez tortularıyla kirlenmesi sebebiyle su verilemiyor.

Bölgede yaşayan Mr. Qui, The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, yetkililerin 26 Temmuz’da, nehirdeki manganez ve potasyum miktarının belirlenen sınırları geçmesi nedeniyle halk açıklaması yaptığını belirtti. Qui, şehirde neredeyse herkesin içme suyunu nehirden karşıladığını ve nehir suyunun artık kullanılamaz hale gelmesi sebebiyle Mianyang’da 4 milyon kişinin artık nehirden su içemeyeceğini sözlerine ekledi. Nehrin ne zaman temizlenebileceğini ise bilmediklerini belirtti.

Mianyang’de bir Wall-Mart çalışanı ise, sabah 6’da açılan markette dışarıda uzun bir kuyruk olduğunu ve market açılınca insanların acele ile içeri girerek içme suyu ve bazı yiyecek maddeleri satın aldığını ve tüm bu ürünlerin stoklarının tamamen bittiğini söyledi. Su bulunamaması nedeniyle, marketin pişmiş yemek ve ekmek yapmayı da durdurduğunu sözlerine ekledi.

27 Temmuz’da Mianyang yetkilileri, The Epoch Times’a nehir suyunun temiz olmadığını ve ne zaman temizleneceğinin belirsiz olduğunu bildirirken, bir yandan ise 29 Temmuz’da suyun tekrar güvenli olduğu açıklamasını yaptı.

Çin’de son yıllarda su kirliliğinin çok ciddi bir hale geldiği raporlanmış, hatta bazı bölgelerde ölü balıkların yüzeye çıktığı görülmüştü.

Orjinal ingilizce kaynak

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.