CHP 102 Adayı Belirledi

CHP MYK toplantısında yerel seçimlerde aday gösterilmesi beklenen 100 kişilik isim listesi Parti Meclisi’nin onayına sunuldu. 6 büyükşehir adayı belli oldu.


BÜYÜKŞEHİRLER
BURSA – MUSTAFA BOZBEY(Nilüfer Belediye Başkanı)
MERSİN – VAHAP SEÇER(Eski Milletvekili)
KAHRAMANMARAŞ – ALİ ÖZTUNÇ(Milletvekili)
VAN – NURETTİN BEYAZ (CHP Muradiye İlçe Başkanı)

İLLER
IĞDIR – SÖZER SAYAN
KÜTAHYA – EYÜP KAHVECİ

İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
Bursa/Nilüfer – Turgay Erdem
Edirne/Enez – Özkan Gönenç

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun açıklamalarda bulundu;

“Bundan önce ilan ettiğimiz tüm adaylarımızda olduğu gibi bugün de yerel örgütlerimizin, milletvekillerimizin, kanaat önderlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve seçmenlerin görüş ve önerileri ile belirlediğimiz adaylarımızı ilan ediyoruz.

Bugün 102 Belediye Başkan Adayımızı belirledik. Böylelikle toplam 630 adayımızı açıklamış olduk.
Adaylarımız arasında 4 Büyükşehir ve 4 il var. Önce Büyükşehirlerimizi sıralıyoruz.
Bursa Büyükşehir belediye başkan Adayımız: Mustafa Bozbey
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız: Ali Öztunç
Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız: Vahap Seçer
Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız: Nurettin Beyaz
Sırasıyla 4 ilimizin Belediye başkanı adaylarımızın isimleri de şöyle:
Bayburt: Kağan Eraslan
Bitlis: Burhan Küsem
Iğdır: Sözer Sayan
Kütahya: Eyüp Kahveci

Seçmenlerin önüne demokratik yollarla belirlenmiş adayları çıkarıyoruz. Sarayın yaptığı gibi belediye başkan adaylıklarına istediğimiz zaman görevden alabileceğimiz memurlar atamıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin görüşüyle belirlediğimiz isimleri seçmenin karşısına çıkarıyoruz. Onları halka emanet ediyoruz. Gerektiğinde görevden alma yetkisinin de sadece seçmende olması gerektiğini düşünüyoruz. Kendimizi milletin yerine koymuyoruz, onun teveccühüne bırakıyoruz.

Adayların seçilmek üzere bir yarışa girdiklerine inanarak yapıyoruz bunu. Seçim yarışının adil, demokratik ve eşit şartlarda geçmesi gerek. Adil ve eşit bir yarışı kazanamayacaklarını telaşıyla aday belirleme işlerinde siyasi ahlaksızlıktan hukuksuzluğa, kamu kaynaklarını kullanmadan medyayı baskı altına almaya kadar her yola başvuruyorlar.

Aynı anda hem meclis başkanlığı hem de belediye başkan adaylığını içine sindirebiliyorlar. Hepimizin Cumhurbaşkanı, hepimizin Meclis Başkanını toplumun bir kesiminin adına karşımıza çıkarıyor ve ikisi de aynı anda hem cumhurun başkanı hem partinin başkanı, hem meclisin başkanı hem belediyenin başkanı olmaya çalışıyor. Çünkü seçimi kazanamayacaklarını anlayanlar, ellerindeki yetkiyi bırakmıyor, geri dönüş kapısını kapatmıyor.
Seçmenler şehirlere müdür atanmasını onaylamak değil, başkan seçmek istiyor.
Ak Parti “şehir müdürü adayı” belirliyor. Seçmenden kendisinin istediği zaman görevden alabileceği isimlere onay vermelerini istiyor. Bu sadece adaya değil seçmene de hakaret, saygısızlık. Ak Parti adaylarının çoğunun hem kendilerine hem seçmene yapılan bu saygısızlığı içine sindiremediğini biliyoruz. Biz adaylarımızla hem Ak Parti adaylarının hem de seçmenin aşağılanan haysiyetini tamir etmeye geliyoruz.

AK Parti bir yandan da 16 yıldır iktidarda değilmiş gibi yıllardır şehirleri kendisi yönetmiyormuş gibi açıklamalarda bulunuyor. Örneğin Başkent Ankara’mızın adayı Özhaseki sanki bu kötü yönetimde sorumluluğu yokmuş gibi seçilirse daha iyi belediye başkanlığı yapacağını söyledi. Galiba Özhaseki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olduğunu çoktan unutmuş.

Biz bu yarışı bir kavgaya çevirmeyeceğiz. Çünkü milletin büyük sorunları var. Ak Parti kavga çıkararak, ortalığı karıştırarak, tozu dumana katarak gerçekleri saklamaya çalışıyor.

31 Mart seçimlerine giderken hakikatimiz şudur: Millet hayat pahalılığı altında eziliyor. Devletin tüm kaynaklarını seçime seferber ediyorlar, cezaları siliyor, borçları erteliyorlar. Yine de hayat pahalılığını engelleyemiyorlar. Bebeklerin mamalarından, çocukların eğitimlerine, sağlıktan pazara her etiket el yakıyor. Millet yoksullaşıyor. İşsizlik kaygısı tavan yapmış durumda. Herkes seçimden sonra içine düşeceği büyük yıkımın korkusu içinde.

Ak Parti bu hakikati saklıyor. Bunun için kavga çıkarıyor, gürültü çıkarıyor. Bizim sesimizi değil, milletin sesini bastırmaya çalışıyor. Duyulmasını istemediği ses bizim sesimiz değil, milletin sesi. Milletin refah isteyen sesi. Milletin adalet isteyen sesi. Milletin demokrasi isteyen sesi.

Biz, CHP olarak adaylarımızı demokratik yollarla çıkarıyoruz. Kararları ortak akıl ve istişare ile alıyoruz. Kimsenin kaderini kimsenin iki dudağı arasına terk etmiyoruz.

Adaylarımızı Ak Parti ile kavgaya hazırlamıyoruz. Kazandığımız şehirlerde hayatı ucuzlatacak projeler geliştirmeye teşvik ediyoruz. Ulaşımı ucuzlatacak, sağlıklı gıdayı ucuzlatacak çözümler üretiyoruz. Eğitime giden çocukların masraflarını azaltarak eğitimi ucuzlatacağız. Gençlerin istihdam becerilerini artırarak işsizlik sorununu çözeceğiz. Kadınların şehrin sokaklarına güven içinde çıkmalarını sağlayacağız.

Biz adaylarımızı kavgaya değil, hizmete hazırlıyoruz.

Tüm adaylarımızı tebrik ediyor, sürecin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.