Çıkan Olaylarda Diyarbakır Karıştı

Diyarbakır’da BDP’lilere İzin Verilmedi

Diyarbakır’da Çıkan Olaylar-Sondakika.com

Diyarbakır bugün çıkan olaylar sonucu karıştı. BDP’nin  bugün yapacağı ‘‘Özgürlük İçin Demokratik Direniş’’ mitingine Diyarbakır Valiliği tarafından izin verilmedi. BDP’liler miting alanında izinsiz olarak toplanmak isterken yoğun güvenlik önlemleri alınan alanda polis BDP’lilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.  BDP’lilerin  de polise taş atarak karşılık vermesi üzerine Diyarbakır’da gerginlik devam ediyor. BDP Milletvekili Pervin Buldan’da olaylar sırasında yaralandığı öğrenildi.

 BDP’nin yapacağı mitinge izin verilmemesine rağmen çeşitli yerlerde toplanan ve mitingin yapılacağı istasyon meydanına gitmek isteyen gruplara polis müdahale de bulundu. Kent merkezindeki Ofis Semti’ndeki Ekinciler Caddesi’nden, İstasyon Caddesine gitmek isteyen yaklaşık 100 kişilik gruba polis izin vermedi. Gruptan taş atılması üzerine polis tazyikli su ve gaz bombası kullanarak grubu dağıttı. Grup tekrar toplanarak alana girmek isteyince polis tekrar müdahalede bulunarak grubu dağıttı. Bu sırada cadde üzerindeki esnaf kepenklerini kapattı.

Bu sırada olayların arasında kalan BDP Milletvekili Emine Ayna, polisin sıktığı tazyikli su ile ıslandı. Bu sırada polis grupta bulunan bir kızı göz  altına almak isterken, Emine Ayna kıza sarılarak polis tarafından götürülmesini engelledi.

Bazı göstericilerin kaldırımdaki taşları sökerek polise atması üzerine, polis de göstericilere müdahalede bulundu.

Yine İstasyon Caddesine 100 metreuzaklıkta bulunan Sümerpark’ta da çoğunluğu çocukların oluşturduğu grubu dağıtmak için polisin müdahalesi sürüyor. Kentin bir  çok yerinde yetersiz kalan polise, ekip ve gaz bombası takviyesi yapıldı.

BDP’li Vekillere de İzin Verilmedi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP’li milletvekilleri ve belediye başkanları da saat 14.30’da BDP Diyarbakır İl Başkanlığı binasından ayrılarak parti otobüsüyle mitingin yapılacağının duyurulduğu İstasyon Meydanı’na doğru yola çıktılar. Önlem alan polis BDP’lilerin geçişine izin vermeyince, otobüsten inen yaklaşık 100 kişilik  grup yürüyüşe geçti.  Bayındır caddesi üzerinde önlem alan polis ekipleri yürüyüşe izin vermedi. Bunun üzerine BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, polislerden yollarını açmalarını istedi. Demirtaş, “Yaptığınız kanunsuzdur, dağılın. Size bu emri kanunsuz şekilde uygulatıyorlar. Milletvekillerinin önüne kesemezsiniz. Suç işliyorsunuz, sizi dağılmanız konusunda uyarıyorum” dedi. Ancak polis yürüyüşe izin vermeyince partililerle güvenlik güçleri arasında kısa süreli arbade yaşandı.

Diyarbakır Enmniyet kentte  olayların kontrolden çıkması  ve yüzleri maskeli bir grubun üzerinde silahlar bulunduğu ve polise silahlı saldırıda bulunacağı istihbaratı üzerine tüm görevlilerin çelik  tüm polislere çelik yelek giyme talimatı ve olaylara müdahale sırasında zırhlı araçlarda bulunan personele araçtan inmemeleri talimatını verdi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, tüm birimlere telsizle talimat vererek, çok dikkatli olmalarını istedi. Sağlam, “Provokatif eylemlere karşı duyarlı olalım. Vekillere karşı dikkatli, duyarlı hareket edelim. Olaylara karışanlara kesinlikle gözaltı yapalım” dedi.
Olaylarda polise, ses bombası, havai fişek ve molotof ve taşlı saldırılarda bulunuldu. Polis, İstasyon Meydanı’na çıkan tüm cadde ve sokakları zırhlı araçlarla kapattı. Polise, miting yapılacağı belirtilen İstasyon Meydanı’nı hiç kimsenin sokulmaması talimatı verildi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Pervin Buldan olaylar sırasında yaralandı. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Buldan’ın yaralanma fotoğraflarını twitterden yayınladı.

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.