Doğu’daki Kutsal Ejderha Efsanesi

Çin Takvimine Göre Çin 2012 Yılbaşısı “Ejderha Yılı”na adını veren

Ejderhanın Efsanesi

Doğuya özgü ejderha

Çin yılbaşısı bu sene 23 Ocakta başlayacak, eski tavşan yılı sona erip 2012 için çin takviminde ejderha yılı başlayacak. Bu bayram Çin’de en önemli bayramı olarak görülüyor. Ejderha yılına adını veren “Ejderha” Çin tarihinde neden kutsal olarak görülür ve neden bu kadar önemlidir?

Kutsal ejderha, ipekböceğine benzer devasa gövdesi, sazan balığına benzer pulları, deveye benzer başı, geyiğe benzer boynuzu, hayalete benzer gözleri, yılana benzer öğeleri, kartala benzer tırmıkları, kaplana benzer avuçları ve sığıra benzer kulakları olan bir yaratık olarak tasvir edilir.

Tarih boyunca tapınaklarda, saraylarda, kitaplarda, resimlerde ve heykellerde bulunan ejderhalar hep benzer şekilde görülmüştür.

Çin burçlarında, sadece ejderha gerçek hayatta varolmaz. Antik Çin’de, neden benzer özelliklere sahip böyle fantastik bir yaratık ortaya çıkmıştı?

Antik Çin Takvimi

Bunun bir açıklaması, ejderhanın gerçek bir varlık olabileceğiydi. Eski tarihi Çin kayıtlarına göre, ejderha dünyada zaman zaman varolmuştu. Buna rağmen, her yerde görünmemişti.

Çin’de ejderhalarla ilgili birçok efsane bulunmaktadır. Çinlilerin atalarından Fu Xi’nin ejderha figürlerine sahip olduğu kaydedilmişti. Onun tek bir bedende, hem insan hem de ejderha olduğu söyleniyordu.

Aynı zamanda bazı kutsal ejderhaların, Sarı İmparator, İmparator Yao, İmparataor Shun ve Büyük Yu’nun doğumlarında ve ölümlerinde gökyüzünde belirdikleri söyleniyordu. Yani Doğu’ya özgü bu ejderhalar bilge imparatorların simgeleriydi. M.Ö. 2598 yılları civarında, tanrılar tarafından yollanan sarı ejderhaya binmiş yetmişten fazla yüksek seviyeli kişi ile birlikte, Sarı İmparator cennete yükselmişti.

Bazı efsaneler, Nu Wan ve bazı imparatorlara hizmet eden, doğuya özgü ejderhaların sihirli gücünden bahsetmiştir. Ejderha, insana benzeyen kutsal varlıklar tarafından kontrol edilen kutsal bir yaratıktır.

Bir ejderha gökyüzünde belirdiğinde, insanlar çok önemli birşey olacağını veya bunun iyi talihin bir işareti olduğunu anlayacaklardır.

Anahtar Sözcükler: Çin 2012 yılbaşı,Çin burcu,Çin Takvimi,Ejderha Yılı,Tavşan yılı,Ejderha Efsanesi

İlgili haberler:

Ejderha Yılında Doğanların Özellikleri

Antik Çin Takvimi

Çin Uygarlığının Atası: Sarı İmparator Huang Di

İmparator Yao

İmparator Shun – Çin Etik Kültürünün Atası

Büyük Yu: Sellere Karşı Gelen İmparator (M.Ö. 2205)

Çin Kültürünü Yaratmak İçin Tanrılar Tarafından Gönderilen Fu Xi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.