Çin Fener Bayramı ve Bilmeceleri

Lantern1_SherryHsiao_ET-FullMoon-676x386
Sherry Hsiao/Epoch Times

Çin Fener Bayramı, Çin ay takvimine göre, ilk ayın 15. gününde yani 5 Mart 2015’te kutlanmaktadır. Fener Bayramı, iki hafta süren Çin Yeni Yılı kutlamalarının kapanışını simgeler.

“Fener bilmeceleri” çözmek, yuvarlak tatlı dumplingler (çin mantısı) yemek, dolunayın keyfini çıkarmak, renkli ışıklı fener gösterilerini izlemek, bayramın öne çıkan popüler gelenekleri arasında yer alır.

Tahmin oyunlarına fener bilmeceleri denir çünkü fenerler içine veya kağıt parçalarının üzerine bilmeceler yazılıp fenerlere bağlanır.

Bunlar genellikle bilgelik ve iyi şans mesajları içerir, çocuklara ve her yaştan insana eğlenceli bir şekilde dil ve problem çözme becerilerini gösterme fırsatı verir.

İnsanların çoğunlukla bilmeceyi oluşturan kelimelerin ve deyimlerin birden fazla anlamını düşünerek cevabı tahmin etmesi gerekir. Cevabın insan, yer, madde veya mantık olup olmadığını belirten bir ipucu da sağlanabilir.

Birçok klasik bilmece Çince karakterlere, deyimlere, tarihsel figürlere, edebi referanslara veya Çin’deki şehirlere veya diğer mekanlara ait sorular içerir.

Fener bilmecelerine, Çince 燈謎 (dēng mí) denir. 燈 (dēng) bir fener, lamba veya ışık; 謎 (mí) ise bir bulmaca, bilmece ya da kelime oyunu anlamına gelir.

Bu bilmeceleri çözmek kaplan gücü gerektiren, son derece zor bir iş olarak kabul edilir. Bu yüzden, fener bilmecelerine aynı zamanda “edebi kaplan” 文虎 (wén hǔ), veya “fener kaplanı” da 燈 虎 (dēng hǔ) denir. Ayrıca, bilmeceleri çözmeye “edebi kaplanı vurma” denir.

İşte okuyucular için keyifli bazı bilmeceler:

  1. Bu güzel genç kız, et yemiyor ama yaprak yiyor. O başkalarının yararına her gün iplik ve dokuma yapıyor. O kimdir?
  2. Hayatını evine bakmaya adamıştır. Ne zaman usta dışarı çıksa, eşi onu takip eder. Bir beyefendi onu görür ve ayrılır. Kötü bir adam onu görür ve kötü şans getirir. O kimdir?
  3. Milyonlarca yıldır burada, ancak bir aydan fazla yaşlı değildir. Bu nedir?
  4. Tüm hayatı boyunca çok çalışır. Gece gündüz sayıları sayar ama asla 12’yi geçmez. Bu nedir?

Bilmece cevapları

  1. İpekböceği
  2. Kilit
  3. Ayın yüzü
  4. Saat

Cindy Chan, Epoch Times

Orjinal İngilizce Makale

Yoruma kapalı.