Çin Hükümeti Arabalara Gizli Dinleme Cihazı Yerleştiriyor

Apple Daily cihazın detaylarını websitesinde görüntüledi

Bir Hong Kong gazetesinde çıkan habere göre, Çin Hükümeti yıllardır geniş bir dinleme şebekesi yaratmak için Çin-Hong Kong çift plakalı araçlara casus cihazı yerleştiriyor.

Apple Daily’de çıkan habere göre, cihazlar, 2007 yılında “teftiş ve karantina kartları” olarak takıldı. Cihazlar, binlerce araca Shenzhen Teftiş ve Karantina Bürosu tarafından ücretsiz takıldı. Cihazlarla ilgili tuhaflığı ilk hissedenler ise kaçakçılar oldu. Apple Daily haberine göre cihazlar takıldıktan sonra  yetkililerin kaçak malları tespit edebilmesi daha kolay oldu.

PDA büyüklüğünde olan cihazlar arabaların ön camına yapıştırılmış ve sökülmemesi için vidaları bant ile kapatılmıştı. Buna rağmen Apple Daily cihazları incelemek için söktürdü, uzmanlara inceletti ve resim ve grafikler ile detaylı olarak websitesinde görüntüledi.

Cihazları inceleyen bir profesör ve bir özel dedektif cihazların casusluk potansiyeli içerdiğine tanık oldu. 30 yıllık tecrübeye sahip dedektif Zhang Dawei, cihazların iç yapısına baktığında kartların dinleme amaçlı kullanılabileceğini söyledi. Aynı şekilde Hong Kong City Üniversitesi öğretim üyesi Zheng Liming parçalardan birini göstererek konuşmaların dinlenebileceğini  teyit etti.

Zheng, kapsama alanının geniş olduğunu belirterek “Sinyal alımı için kapsama alanı 20 km’ye kadar çıkıyor. Yani isterse cihazı yükleyen aracı Hong Kong’dan bile dinleyebilir” dedi.

Cihaz, Çin’e veri transferini Hong Kong’un iki bölgesi olan Sha tin and Tuen mun’dan yapabiliyor.

Zhang “Daha ucuz cihazlar ile sınır gümrük kontrolleri yapılabilirdi. Fakat cihazın kullandığı parçalar yaygın olarak Bluetooth ve ses kayıt cihazlarında ses iletimi yapmak için tasarlanmış parçalar. Bu sebeple izleme, casusluk amacıyla kullanıldığını düşünüyorum” dedi.

Gazete, tepkileri ölçmek için birkaç Hong Kong sürücüsü ile röportaj yaptı. Tahmin edilebileceği gibi, insanlar kızgındı.

Gayrimenkul işi ile uğraşan Bayan Deng “Bir hizmetçiyi işe aldığımızda, odasına bir gözetim kamerası kurmamız bile yasak, özel yaşamın gizliliği sebebiyle! Her istediğimizi yapamazken, bu nasıl mümkün!” diyerek tepki gösterdi. Bir şirketin üst düzey yetkilisi “Çift plakalı araç sahipleri genelde belli bir finansal güce sahip. Eğer arabada iş konuşması yaptıklarında konuştukları kaydedilip, yayılırsa, işleri zarar görebilir” dedi. HKBusiness.net’in verdiği bilgiye göre, çift plaka Çin’de 1 milyon dolar yatırımı olan ve geçmiş bir yılda 30,000 Yuan vergi ödeyen araç sahiplerine veriliyor.

Apple Daily’e göre en az 20,000 araba, 10 binlerce kamyon ve otobüs çift plakalı. Shenzhen Teftiş ve Karantina Bürosu haberi yalanladı ve takılan cihazın yüksek teknoloji olmadığını savundu.

Yoruma kapalı.