Çin Rejimi, Tarihi Operayı Ani Kararla İptal Etti

“Dr. Sun Yat-Sen” operası reklamı (discoverhongkong.com)

Çinli yetkililer, Qing Hanedanı’nın devrilmesinin 100. yıl dönümü anısına düzenlenen önemli bir operayı ani kararla iptal etti. Bu durum, ülkenin komünist yöneticilerine göre geçmişin hala son derece siyasi bir mesele olduğunu gösteriyor.

“Dr. Sun Yat-Sen” Operası 30 Eylül tarihinde Pekin’de Büyük Ulusal Tiyatro Binası’nda yapılması planlanıyordu ancak 26 Eylül tarihinde Hong Kong merkezli Apple Daily gazetesi haberine göre aniden iptal edildi.

Opera’nın sahnelenmesi için Büyük Tiyatro salonunda aylardır hazırlık yapılıyordu.  Önde gelen tenor Warren Mok, “En az önümüzdeki yıla kadar ertelenmiştir herhalde” dedi.

Bu beklenmedik yasağa, Qing hanedanlığını deviren Xinhai Devrimi’nin 100. yıldönümü kutlamalarının nasıl olması gerektiği yönünde bazı üst düzey parti yetkililerinin tutumunda ani bir değişiklik olması sebep olmuştur.

İnternet kullanıcılarının, mevcut Çin Komünist Partisi yönetimi ile Qing Hanedanlığı’nın yozlaşmış ve bozulmuş son yılları arasında bir benzerlik kurmaya başlaması sonucu konu hassas bir siyasi mesele haline gelmiştir.

Parti yöneticileri ilk başta bu anlamlı operanın Tayvan ile “yeniden birleşme” çabalarına yardımcı olacağına inanıyordu. Ancak Çinli haber yorumcusu Zhu Jianguo’ya göre bu durum da değişti.

Şu an yıldönümü hakkında medyada söylenenlere kısıtlama getirilirken, onaylanmamış görüşler kararlı bir şekilde dışlanmakta.

Bu yıl olan bir dizi olay böyle bir riskin doğabileceğini işaret ediyordu: Pekin’de onlarca üniversitenin dahil olduğu 100. yıl anısına düzenlenen konferans sebepsiz yere iptal edildi; Guangzhou’da “Güney Pencere” dergisi editörü, Qing Hanendanlığı devrildikten sonra kurulan Cumhuriyet Dönemi kumandanı Yuan Şikai’yı ciddi bir biçimde eleştiren bir makale yayınladığı için işinden kovuldu; Hunan’da Xiaoxiang  Sabah Haberleri editörü Xinhai Devrimi üzerine yayınladığı özel dergide resmi propaganda çerçevesinin çok dışına çıktığı için işinden kovuldu.

Son imparatorluk hanedanını deviren devrimin lideri Sun Yat-sen hakkında anlatılanlara kısıtlama getirildi. Onun vatanseverliği kabul ediliyor ancak “İnsanların 3 Prensibi” veya “Devletin 5 Kolu” adlı teorileri mevcut siyasi diktatörlüğü suçladığı için kabul edilmiyor.

Orjinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.