Çinli Avukat Gözaltında Yaşadığı Vahşeti Anlattı

Pekinli insan hakları avukatı Jiang Tianyong (The Epochtimes)

Çin Komünist Partisi’nin son dönemlerde Yasemin Devrimi endişesi ile ülke içerisindeki baskıları artırması sonucu geçen Şubat ayında tutuklanan Çinli insan hakları avukatı Jiang Tianyong sessizliğini bozdu ve tutuklu olduğu dönemde yaşadıklarını basına açıkladı.

Dışlama, beyin yıkama, uykusuzluk ve işkence iki ay boyunca rutin olarak yaşadığı şeylerdi. Polis tarafından ailesi önünde sadece “soruşturma amacıyla” tutuklanmıştı.

29 Nisan’da serbest bırakıldı ama Eylül ortasına kadar sessizliğini korudu. 14 Eylül’de Sound of Hope (SOH) Radyosuna verdiği bir demeçte, kendisi için en sancılı olan işkencenin beyin yıkama seansları olduğunu itiraf etti.

“Dış dünya ile olan ilişkim tamamen kopartıldı. Beyin yıkama seansları sırasında polis tarafından bana zorla verilen bilgi dışında hiçbir bilgi alma fırsatım olmadı. Aslında, yavaş zihinsel ölüm yaşıyordum. Biliyorsunuz, eski Çin’de, yavaş kesici veya yavaş ölüm [lingchi] adlı bir infaz yöntemi vardır” dedi.

İki ay boyunca gözaltında iken Jiang’e veya ailesine bir resmi bildirim veya belge gönderilmedi; dışarıda hiç kimse, onun ölü ya da sağ olup olmadığını bilmiyordu. 2005 yılından beri avukatlık yapan Jiang, insan hakları davalarına bakmaya istekli olduğu için hedef oldu. Özellikle, rejim tarafından acımasız işkenceye maruz kalan Falun Gong uygulayıcılarını savunuyordu.

Voice of America’ya (VOH) verdiği demeçte “İki kez taşınma dışında, bütün gözaltı süresini bir odada geçirdim. Beni taşırken başımı kapadılar, o sebeple nerede olduğumu bilmiyordum. Gündüz, gece odada kör edici bir beyaz ışık altında kaldım. Baharı nasıl geçirdiğimi bilmiyorum; tek bir güneş ışığı görmedim ” dedi.

Jiang, gözaltındaki üçüncü günden itibaren sıkı bir program altına alındı. İstenen saatte kalmak, polise raporlamak ve devletin eğitimini kabul etmeye istekli olduğunu söyleyerek slogan atmak zorundaydı. Ondan sonra, Komünist Partisi’ni öven üç şarkı sözünü okumak ve hata yaparsa baştan başlamak zorundaydı.

Jiang, tutukluluğunun ilk beş gecesinde, gece 12’den sabah 5’e kadar sorgulandı.

Jiang, VOA ile yaptığı röportajda, ruhsal işkence ve uyku eksikliğinin hafıza kaybına yol açtığını belirtti. Jiang, eskiden çok iyi bir belleğe sahip olduğunu ancak son zamanlarda odasındaki eşyaları veya Skype şifresi gibi şeyleri hatırlayamadığını fark ettiğini söyledi. İki ayda 8 kilo kaybetti.

Ama pes etmedi. SOH’a “Bu korkunç şeyler başıma geldi. Sesimi herkese duyurmalıyım” dedi. “ÇKP ne kadar gizlese de, er ya da geç insanlar öğrenecek. ÇKP insanların öğrenmesini istemiyorsa, o zaman baştan bunu yapmamalı… terör kırılacak, kırılmalı” diye ekledi.

1 Eylül’de Jiang ve bir başka insan hakları avukatı Piao Teng, Los Angeles merkezli Çin Demokrasi Eğitim Vakfı (CDEF) tarafından bu yılki Üstün Demokrasi Aktivisti ödülüne layık görüldüler.

Jiang’in ödül töreni için ABD’ye seyahat etmesine izin verilmedi.

Orjinal İngilizce metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.