Çin Konsolosluğunda Barışçıl Protesto

8 Mart 2019 günü, İstanbul’da bazı Falun Dafa meditasyonu uygulayıcıları, Çin’de Falun Dafa meditasyonu uygulayan kişilere yapılan zulme karşı farkındalığı artırmak ve zulmün bir an önce sona erdirilmesi çağrısıyla Çin Konsolosluğu önünde barışçıl bir protesto gerçekleştirdiler.

Falun Dafa uygulayıcıları Çin konsolosluğu önünde barışçıl protesto yaparken

20 Temmuz 1999 yılından beri Çin Komünist Partisi’nin Falun Dafa uygulayıcılarına yönelik sürdürdüğü zulüm 20. yılına girerken, Çin Konsolosluğu önünde toplanan uygulayıcılar; zulmü protesto eden ve zulüm hakkında bilgi veren afişler açarak, diğer yandan Çin’de zulüm görmesi sebebiyle hayatını kaybeden uygulayıcıları unutmayarak onların fotoğraflarını ellerinde taşıdılar.

Konsolosluğun önünde egzersiz yapmaya başlayan grup, Falun Dafa uygulamasının temeli olan “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü”ilkelerini gösterir nitelikte sessizce protestolarını yaptılar.

Yaklaşık 1 saat süren protestonun ardından grup dağıldı.

Falun Dafa ve Zulüm Hakkında

1992 yılında Çin’de halka yayılmaya başlayan uygulama, 1999 yılında 100 milyon kişinin uygulamaya başlaması sebebiyle, Çin Komünist Partisi tarafından tehdit olarak algılanarak uygulamaya yasak konmuştur. Uygulayıcıların hiç bir suç kaydı olamasına veya suç işlememelerine rağmen, Falun Dafa’yı destekleyenler hapse atılarak zulüm görmeye başlamışlardır. Uygulayıcıların Falun Dafa sayesinde sağlıkları çok iyi bir noktada olduğundan; aynı zamanda organ kalitelerinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlandığı için, devlet hastaneleri tarafından organ naklinde yoğun talep görmektedir. Çin’deki toplama kamplarında tutuklu olan Falun Dafa uygulayıcılarının organları; uygulayıcıların rızası olmaksızın alınmakta ve devlet hastanelerine yüksek meblağlara satılmaktadır. Konuyla ilgili birçok bağımsız rapor yayınlanmıştır, fakat Çin tarafından bu reddedilmektedir.

Falun Dafa ilk olarak Li Hongzhi tarafından halka tanıtılmıştır. Sağlık üzerinde sağladığı mucizevî gelişmelerin daha fazla insanın uygulamayı öğrenmesinde ve yapmasında güçlü etkisi olmuştur ve hatta ilk başlarda Çin Devleti tarafından sağlığa olan etkileri nedeniyle ödül de almıştır, uygulama kısa zamanda Çin’de ve dünya çapında büyük bir hızla yayılmıştır. Günümüzde Amerika, İngiltere, Almanya, Avustralya, İsveç başta olmak üzere dünyanın 100’den fazla ülke ve bölgesinde 100 milyondan fazla insan tarafından uygulanmaktadır. Falun Dafa şimdiye kadar başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünya çapındaki birçok örgüt, kuruluş ve ülkeden 1045 ödül ve 2890’dan fazla destek mektubu almıştır. Ayrıca Falun Dafa’nın kurucusu Li Hongzhi, 2000, 2001 ve 2002 yıllarında 3 kez üst üste Nobel Barış ödülüne ve Sakharov Özgürlük Ödülüne aday gösterilmiştir.

Daha ayrıntılı bilgi için www.falundafa.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.