Çin Rejiminin Sözcüsü, Lider Hakkındaki Karmaşayı Gözler Önüne Serdi

Halk Çin Komünist Partisi Merkez Komitesinden Bir Açıklama Bekliyor

Salı günü darbe girişimi söylentileri patşak verdikten sonra, Perşembe günü Global Times’da, Çin rejiminin merkezi yetkililerine açıklama çağrısı yapan bir makale yayımlandı. (internet ekran görüntüsü)

Çin rejiminin resmi sözcüsü olan Global Times, Perşembe günü yayınladığı baş makale ile merkezi yetkililere, hükümet darbesi söylentileriyle nasıl başa çıkacaklarını sordu.

Yayınlanan makale, Chonngqing olayı hakkındaki söylentileri ifade ediyordu. Chongqing, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) üst düzey iç çatışmalarının temel zemini haline gelmiştir. Eski Chongqing Belediye Başkanı Bo Xilai ve Polis Departmanı Şefi Daimi Komite Başkanı olan yakın dostu Zhou Yongkang, darbe girişimi söylentilerinin arkasındaki iki önemli figürü oluşturmaktadır.

Anonim makale çağrıları, durumun netleşmesi için Parti’nin üst düzey yetkililerine sesleniyor. Çoğunlukla dolaylı olarak makalelerde, süregelen söylentiler, göz önüne serilen karmaşa ve şu an ülkeden kimin sorumlu olduğu konusu tartışılıyor.

Makalede defalarca, bir yandan ÇKP’nin emirlerine uymanın önemi vurgulanırken, diğer yandan ise insanlar için parti içindeki çekişmeyi tartışmanın doğal olduğu söyleniyor.

Ayrıca parti yönetiminin şimdiki durumu hakkında endişe ve belirsizlik ipuçları veriliyor.

Makale yorumunda “Yüzeyde, söylentilerin heryerde olduğu görülüyor; aslında, tüm halk Çin Komünist Parti Merkez Komitesi’nden bir açıklama bekliyor. Halkımızda, insanların kalpleri sabit; Çin’in yakın geleceği için başarılı bir 18. Ulusal Kongresi beklentimiz değişmedi.” deniyor.

“Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin halkın politik kaygılarına yanıt olarak çalışmalarını hızlandırdığına inanıyoruz. Umuyoruz ki hızlıca bir sonuca varabilirler. Yetkilerden bir ses duyduğumuzda, halkımız da daha net olacaktır ve halk daha fazla güven hissedecektir.”

Global Times’da  yayınlanan makalenin ingilizce versiyonu görülmemektedir ve yaygın olarak diğer web sitelerinde tekrar yayınlanmaktadır.

İngilizce Haber

İlgili Haberler:

Bo Xilai, Chongqing Şehri Parti Sekreterliği Görevinden Alındı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.