Çin Ve Çek Cumhuriyeti Liderleri, Milyar Euroluk Anlaşmalar İmzaladı

Xi Jinping ve Miloš Zeman (Fotoğraf: MICHAL KRUMPHANZL/AFP/Getty Images)
Xi Jinping ve Miloš Zeman (Fotoğraf: MICHAL KRUMPHANZL)

Çin ve Çek Cumhuriyeti stratejik ortaklık konusunda anlaştı. Devlet Başkanı Xi Jinping’in Çek Cumhuriyeti ziyareti sırasında iki devlet işbirliği ve nükleer enerji alanı da dahil olmak üzere birtakım projelerde anlaştılar.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Çek mevkidaşı Miloš Zeman, Prag yakınlarında bir araya geldi ve birtakım anlaşmaları imzaladı. Bu anlar ise Ruptly Tv tarafından canlı olarak yayınlandı.

İki ülke arasındaki ilişkileri öven Zeman, “ortaklığımız ekonomik ilişkilerle sınırlı değil” dedi. Çin şirketlerinin yatırımları bu yıl 95 milyar kron’a (3.52 milyar Euro) ulaştığını söyleyen Zeman, ayrıca Çek otomobil üreticisi Skoda’nın önümüzdeki beş yıl içinde Çin’e yatırımlarını 60 milyar (2.22 milyar Euro) kron’a çıkaracağına da duyurdu. Radyo Prag’a röportaj veren Çek başkanı, “umarım Çek Cumhuriyeti, Çin için AB’ye bir giriş kapısı olur” dedi.

“Bizim Geniş Bir Fikir Birliğimiz Var”

Xi Jinping, Zeman ile gerçekleştirilen Çek-Çin ilişkileri ve “iki ülkeyi ilgilendiren diğer hususlar konusunda da” mutabakata vardıklarını söyleyerek, “Biz geniş bir uzlaşma elde ettik” diye sözlerine devam etti. Xi, Çin ve Çek Cumhuriyeti’nin “pragmatik işbirliğinin” genişlemesini gerektiğini de ifade etti. Son yıllarda Zeman ile 5 kez bir araya geldiklerini ve “iyi iki arkadaş” haline geldiklerini hatırlattı.

Xi, iki ülkeninde büyüme isteği olduğunu ve bu hususta aynı yolda istikrarlı bir şekilde ilerlediklerini ifade etti. Başkan bu işbirliğini derinleştirmek için gereken altyapının kurulduğunu ve önümüzdeki yıllarda da birçok ortak projenin gerçekleştireceğini söyledi ve bu projeler arasında nükleer enerjinin de var olduğunu hatırlattı.

Buna ek olarak, iki ülke arasındaki iletişimi güçlendirmek için kültürel paylaşımın teşvik edileceğini ve spor, turizm gibi alanlarda da daha sıkı bir işbirliğine gidileceğine de duyurdu.

Zeman, stratejik  ortaklığın teknoloji sektörü, havacılık sektörü gibi branşları kapsadığını söyledi ve yakın zamanda Çek Cumhuriyeti ve Çin arasında direkt uçuşların gerçekleştirileceğini söyledi.

Bu Xi’nin devlet başkanı sıfatı ile Çek Cumhuriyeti’ne yaptığı ilk ziyaretiydi, bu ziyarete ise, insan hakları savunucularının düzenlediği protestolar gölge düşürdü.

Prag'da bulunan, Lany Kalesi'nde Xi ve Zeman ağaç dikti. (Foto: AFP / Getty Images)
Prag’da bulunan, Lany Kalesi’nde Xi ve Zeman ağaç dikti. (Foto: AFP / Getty Images)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.