Çince Terim ve Simgeler; Bambu

Bambu, Çin’in en önemli doğal ürünlerinden biridir. Ev ve yapı iskeleleri için malzeme, kağıt için hammadde sağlar. Bir deyiş vardır; “Adı, bambu üzerine yazılsın.”

Çinli şair ve devlet adamı Su Dongbo, Çin şiirinde çok sık işlenen bambu için şöyle der; “Et yemeden yaşanır, ancak bambusuz yaşanmaz.”

Bambu yaprağının sarkık olması, içinin (kalbinin) boş olduğu anlamına gelir. Boş bir kalp ise alçakgönüllülük demektir ve bambu bu erdemi simgeler. Öte yandan bambu, her zaman yeşil ve değişmezdir ve bunun içinde yaşlılığın bir simgesidir; cılız ve kurudur ve yaşlı bir adama benzer. Rüzgâr estiğinde bambu ‘gülerek’ eğilir; Çince bambu harfleri, ‘gülmek’ harflerinin bir kısaltmasına benzer.

Eskiden patlarken çok yüksek ses çıkaran havai fişekler bambudan yapılırdı. Bunlar, cinleri kovmak amacıyla Yeni Yıl ve diğer kutlamalarda kullanılırdı. Cinlerin gitmesiyle huzur ve barışın geldiği düşünülürdü. Çince, ‘bambu’ ile ‘dilemek, dua etmek’ ve ‘patlamak’ ile ‘ilan etmek’in (bao) eşsesli olmaları da bu inanışla uyumludur.


İlgili Makale; trclearharmony.net/Cince-Terim-ve-Simgeler-Bambu

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.