Çin’de Kene Isırığından 10 kişi Hayatını Kaybetti

Çin’de kene ısırmaları 10’dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. (Andre Karwath/Wikimedia Commons)

Çin’in Hastalık Koruma Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada, 280’den fazla kene ısırma vakasında, 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastaneye acil olarak gelen ve ateşi olan bazı hastalar ölüme yenik düştü. Çin’de 110’dan fazla kene türü olduğu biliniyor. Örümceğe benzeyen bu keneler, küçük ve yuvarlak bacaklı, kızıl kahverengi veya gri kahverengi renginde ve susam ile pirinç tanesi büyüklüğündeler. Hayatlarını kan emerek sürdürüyorlar ve hastalığı böylelikle bir kişiden diğerine geçiriyorlar. Kenelerin 83 tip virus taşıdığı biliniyor.

Jilin dağında, Jiangyuan bölgesinde yaşayanlar, kene probleminin en kötü döneminin bahar ayı olduğunu belirtiyorlar. Eskiden bu kadar fazla kene olmadığını, fakat bu sene normalin çok üzerinde keneyle karşılaştıklarını söylüyorlar.  Ağaçlık alanlar ve hayvanların üzerinde bulunan keneler tarafından ısırıılan kişiler, hastanelere gelerek keneyi vücutlarından çıkarttırıyorlar. Salğlık görevllileri hergün birçok kişiyi kene ısırdığını, fakat virus taşımadığı sürece ölüm riskinin olmadığını belirtiyorlar.

Henan bölgesinde 24 Mayıs’tan itibaren kene ısırmasıyla hastalanan 71 kişiden 4’ü hayatını kaybetti. Mayıs 2007’den Eylül 2010’a kadar aynı bölgede 557 şüpheli vakadan 18 kişi hayatını kaybetti. Çin’de kene ısırığı vakaları hızla yayılmakta, şu anda hastalık vakaları Jinan, Zibo,Yantai, Taian, Weifang, Weihai, Zaozhuang ve diğer bölgelerde görülmektedir.

Diğer bölgelerde olduğu kadar, Çin’in başkenti Beijing’de de kene ısırığı vakaları görülüyor. Changping bölgesinde bir çalışan, bazı yerlilerin ve bir köpeğin ısırıldığını ve köpekte viruse rastlandığını söylüyor. Bölgede yerel hastalık kontrol merkezlerinin, arındırma çalışmaları başlattıklarını bildiriiliyor.

Orjinal ingilizce kaynak

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.