Çin’de on binlerce kişi kimyasal zehirlenmeye karşı protesto gerçekleştirdi

Dalyan’da yaşayan Çinjli vatandaşlar Fujia paraksilen kimyasal fabrikasının kapanması için çağrıda bulundu; yerel Parti sekreteri bu talebe boyun eğdi. Bu duruma Çin’de az rastlanıyor.

Dalyan’da yaşayan Çinjli vatandaşlar Fujia paraksilen kimyasal fabrikasının kapanması için çağrıda bulundu; yerel Parti sekreteri bu talebe boyun eğdi. Bu duruma Çin’de az rastlanıyor.

14 Ağustos tarihinde Çin’in Kuzeydoğusu’nda bulunan sahil şehri Dalyan’da bir paraksilen kimyasal fabrikasının kapanıp taşınmasını talep eden kişilerce geniş çaplı bir protesto yapıldı.  Topluluk yerel bir Komünist Parti sekreterinin, böyle bir şey çok seyrek görülmesine rağmen, taleplerine karşılık verince dağıldı.

Protestocular “zehri red et” ve “Fujia Dalyan’dan çık” yazılı pankartlar açtılar. Fujia fabrikayı işleten firmanın ismi.

Dalyan’da yaşayan Bay Li Amerika’nın Sesi’ne “bugün burada öğrenciler ve vatandaşlar da olmak üzere 30.000’nin üzerinde insan vardı. Birçok resim çektim ve video kaydı aldım. Herkes hep beraber ‘Fujia kimya, Dalyan’dan çık.” diye bağırdı dedi.

Yerel bir sakin olan Bay Chen The Epoch Times’a: “ insanlar pankartlar ve işaretler taşıyıp, zehir masekeleri takdılar ve şişe su dağıttılar” dedi

Protesto’ya katılanlar Parti otoritelerinin baskı ve taviz arasında gidip geldiğini ve sonunda taviz vermeye karar kıldıklarını söylediler.

Öğleden sonra saat 5 sularında Tang Jun şehri Komünist Parti Sekreteri protestocular ile konuşmaya gelerek fabrikanın yerinin değiştirileceğine dair söz verdi  ve.  “Bugün devlet biran önce fabrikanın kapatılması için karar verdı ve fabrika yöneticilerine üretimi durdurmalarını söyledi. Ama fabrikayı taşımak için biraz daha zamana ihtiyaç var” dedi. Bu açıklamanın ardından protestocular dağıldı.

Başka bir yerel sakin olan Bay Chou ise rejimin protestoyu bastırmak için hazırlandığını, alanda birçok biber gazı kamyonu bulunduğunu ama hiç kullanılmadığını söyledi.

Dalyan’da yaşayan başka bir  vatandaş olan Bay Li birçok asekri ve yerel polisin protestoya geldiğini ama protestoculara karışmadıklarını söyledi ve ” Onlar da Dalyan’da yaşadıkları için, sanırım, onlar da yaşam çevrelerinin kirlenmesini istemiyorlar.”

6 milyonluk bir şehir olan Dalyan ile ilgili aramalar, popüler bir mikroblog platformu olan Sina Weibo’da bloklandı.  Vatandaşlar ana plaza etrafındaki alanlarda cep telefonu hizmetlerinin de engellendiğini söyledi.

Praksilen fabrikasının inşası  Dalyan Fujia Dahua Petrochemical Ltd. firması tarafından 2007 yılının Ekim ayında başladı ve fabrika 2008 yılının Kasım ayında faaliyete geçti.

Muifa tayfunu Dalyan sahilllerini vurduğunda dalgalar bentleri yıkarak farbirakyı sular altında bıraktı. 8 Ağustos’da yerel vatandaşlar  fabrikanın etrafının sert bir koku ile kaplandığını söyleyerek vatadnaşların zehirli gaz sızıntısı olduğuna dair şüphelenmelerine yol açtı.

CCTV ve diğer TV kanalalrının muhabrileri olay yerine gittiğinde güvenlik personelinin saldırısına uğradı.

Fabrika şehir merkezinden 12 mil uzaklıkta ve bu da vatandaşların endişelerini arttırıyor. Paraksilen insanları zehrileyen bir madde ve kansere ve doğumda zararlara yol açabiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.