Çin’de Türklere Gözaltı

Türkiye’den Çin’in Xiamen kentinde düzenlenen Uluslararası Mermer ve Taş Fuarı’na giden Türk mermerciler gözaltına alındı.

Xiamen Gümrüğü ve Kaçakçılık ile Mücadele Bürosu ekipleri ve Guangzhou Gümrüğü Kaçakçılık ile Mücadele Bürosu tarafından vergi kaçırma suçu ile haklarında soruşturma açılan Türk Mermerciler kaldıkları otelde göz altına alındılar. 9 Mart günü sabah 06:00’da 200 polisin katılımıyla operasyon gerçekleştirildi.

Guangzhou, Yunfu ve Türkiye’de bulunan şirketlerin 2016 yılından beri Çinli şirketlere ucuza ham mermer getirdikleri iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, 400 milyon Çin Yuanı ( 323 milyon 782 bin TL) değerinde 240 bin ton mermerin usulsüz yollarla Çin’e sokuldu ve bu durum  30 milyon Çin Yuan’ı (yaklaşık 24 milyon 283 bin TL) vergi kaybına sebep oldu.


Fuarda bulunan bir iş adamı yaşadıklarını anlattı;
“Sabah saatlerinde otele polisler geliyor. Bazı Türk mermerciler de göz altına alınıyor. Bu konunun duyulmasının ardından benim gibi bazı mermer firması sahipleri de dönüş uçaklarını erkene aldı. Bazıları ise Hong Kong’a geçti.” Türkiye’ye dönmek için uçağa binmeden önce konuşan diğer bir işadamı ise, “Bir daha Çin’e kesinlikle gelmem. Kendimizi uçağa zor attık” dedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ise, fuarın son gününde yaşanan bu durumun sektörün Çin pazarındaki ilişkilere zarar vermeyeceklerini inandığını bildirdi.

Kaya; “Türk firmaları güvenlik açısından hiçbir sorun yaşamadı. Çin, Türk doğaltaş sektörünün en büyük ihraç pazarı. Yüzlerce firmamız Çin’e uzun yıllardır milyarlarca dolarlık ihracat yaptı, bundan sonra yasalara uygun şekilde ihracat yapmaya devam edecek. Bu olayın sektörümüzün Çin pazarındaki ilişkilerine zarar vermeyeceğine inanıyoruz. Çinli müşterilerimizi 27-30 Mart’ta İzmir’de düzenlenecek olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda ağırlamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Çin’de “geçmiş dönemde şirketlerinin vergi ihlalinde payları olduğu” gerekçesiyle gözaltında bulunanların dışında, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katılan 150 Türk ihracatsının Türkiye’ye döndüklerini de bildirildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.