Çin’de Ürpertici Sis Bulutları: Sisten Etkilenen Kuşlar Yere Çakıldı

Pekin'deki yoğun sis ticaret merkezi olan gökdelenleri sarmış durumda. (Fotoğraf 31 Aralık 2016 çekildi. Lintao Zhang, Fotoğraf / Getty Images)
Pekin’deki yoğun sis ticaret merkezi olan gökdelenleri sarmış durumda. (Fotoğraf 31 Aralık 2016 çekildi. Lintao Zhang, Fotoğraf / Getty Images)

Haftalardır Çin ağır sis bulutları içinde adeta kaybolmuş bir durumda. Hava o kadar sisli ve kirli ki, çıplak gözle sadece bir kaç metre uzağı görebilmek mümkün. İnsanlar ağız maskesiz dışarı çıkmıyorlar. Kar taneleri ise, gri bir renge sahip ve külü andırıyor.

Çin medyasında da bu sıradışı fenomen çok konuşuluyor ve tartışılıyor, bazıları sanki kıyamet alametleri yaşıyoruz diyor. Bu çok ilginç durum yırtıcı kuşların açlıktan yere çakılmasına ve yığılmasına, birçoğunun sisten dolayı avlanamamaları yüzünden açlıktan bitkin düşmesine neden oluyor.

3 Ocak’ta Henan Eyaleti, Kaifeng Şehri yakınındaki Wangzhuang Kasabasında bir çiftçi, bitkin düşmüş ve yorgunluktan uçamayan yırtıcı bir kuş bulmuş. Kuşu tedavi etmesi için bir veteriner çağırdığında, veteriner muayenede kuşun açlıktan bitkin düştüğünü tespit etmiş. Sis yüzünden yırtıcı kuşlar, yarasa ve fare gibi doğal avlarını göremediğinden avlanamıyorlar.

 Sis yüzünden aç kalan ve bitkin bir halde yere çakılan yırtıcı bir kuş (Foto: Screenshot / Weibo)

Sis yüzünden aç kalan ve bitkin bir halde yere çakılan yırtıcı bir kuş (Foto: Screenshot / Weibo)

Doğa ve çevre aktivisti Cui Sheng “Özgür Asya Radyosu”na verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Bu sis bulutları sadece insanlar için bir tehlike teşkil etmiyor, aynı zamanda hayvanlar ve bitkilerde olumsuz etkileniyor. Sis bulutlarının toksin maddeleri yağmurla beraber toprağa karışıyor ve bu şekilde olumsuz bir döngüye sebep oluyor. Bu da tarım ve doğaya ciddi zararlar veriyor.”

Çevre örgütü Greenpeace’in Aralık ayındaki tahminlerine göre, 400 milyondan fazla insan bu sis dalgasının bir sonucu olarak, olumsuz yönde etkilenmiş durumda. Bilim adamlarının tahminlerine göre bu sağlıksız hava koşulları her sene 1.6 milyon insanın ölümüne yol açıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.