Çin’de Yeni Önlemler

Pekin Denetim Komisyonu Başkanı, yeni düzenlemenin yasalaşması beklenirken, yurt dışına kaçma, intihara kalkışma, kanıtları yok etme veya saklama ve tahrif etme şüphesi bulunan zanlıların 3 ay gözaltında tutulacağını ve bir defaya mahsus olmak üzere sürenin 3 ay daha uzatılabileceğini belirtti.

Komisyon Başkanı Cang Şuofu, yolsuzluğa karşı şüphelilerin 6 aya kadar gözaltına alınması önlemi alınırken, çok dikkatli davranacaklarını, büyük suçlara karışan devlet yetkililerinin normal suçları işleyen kişiler ile aynı şekilde soruşturulmayacağını söylüyor.

Düzenlemenin Çin Ulusal Halk Kongresi tarafından onaylanması beklenirken, yolsuzluğa karıştığından şüphe edilen Çin Komünist Parti (ÇKP) üyelerine ÇKP Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu tarafından soruşturma açılıyor.

Parti üyeleri, resmi görevinden alınıp partiden ihraç edilebiliyor. Ayrıca suçun büyüklüğüne göre idam cezasına çarptırılabiliyor.

Çin Devlet Başkanı, Şi Cinping, 2012 yılında ÇKP liderliğini devralmış ve yolsuzlukla mücadele edeceğini açıklamıştı.

ÇKP Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu ve bölgesel birimleri, 2012’den bu yana ülke genelinde 75 milyondan fazla ÇKP üyesini soruşturdu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.