Çin’den ABD’ye Gövde Gösterisi

Çin ordusu, Güney Çin Denizi'nde dev deniz tatbikatı gerçekleştirerek ABD'ye meydan okudu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin donanmasının Güney Çin Denizi’nde düzenlediği tarihin en büyük geçit töreninde “güçlü donanma” çağrısı yaptı.

Çin donanması Güney Çin Denizi’nde tarihin en büyük geçit törenini düzenledi. Geçit törenine 48 gemi ve 76 uçak ile toplam 10 bin denizci katıldı.

Çin Deniz Güvenlik İdaresi’nden yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Haynan adasından başlayarak dikdörtgen biçiminde belirlenen alanda sivil gemilere bu bölgeden ayrılmaları uyarısı yapıldığı ifade edildi.

Yıllık rutin eğitim düzeninin bir parçası olarak icra edilen tatbikatın 3 gün süreceği, tatbikatta gerçek savaş senaryolarının icra edileceği kaydedildi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tatbikata kamuflajla katıldı.

Güney Çin Denizi

ABD ve Çİn’e ait savaş gemilerinin sıklıkla karşı karşıya geldiği ve dünyanın en önemli deniz güzergahlarından olan uluslararası sularda Çin başta olmak üzere kıyı ülkeleri Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.

Çin, 1947’de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yaklaşık yüzde 80’i üzerinde hak iddiasında bulunuyor. Pekin’in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu üsleri silahlandırdığına yönelik iddialar, bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep oluyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.