Çin’den Amerika’ya Hamle

ABD’den Çin’e 200 milyar dolarlık Çin ürününe ek vergi getirilmesi kararının yürürlüğe girmesinin ardından Pekin’den misilleme geldi.


Çin Maliye Bakanlığı, Pekin’in Amerika’nın 60 milyar dolar değerindeki ürünlerine yeni gümrük vergisi getireceğini bildirdi. Açıklamada Çin’in 1 Haziran’dan itibaren 5 bin 140 Amerikan ürününe yüzde 25 oranında vergi uygulayacağı kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, Çin ürünlerine uygulanan yüzde 10’luk vergi dilimini yüzde 25’e çıkarmıştı.

Trump, ardından Çin’e karşılık vermemesi gerektiğini, bunu yaptığı takdirde durumu daha kötü hale getireceği uyarısında bulunmuştu.

Trump, “Devlet Başkanı Xi’ye ve Çin’deki birçok arkadaşıma, anlaşma yapmazsanız Çin’in çok kötü zarar göreceğini açıkça söylemiştim çünkü şirketler diğer ülkeler için Çin’i terketmek zorunda kalacak. Çin’de satın almak çok pahalı. Neredeyse tamamlanmış çok iyi bir anlaşmanız vardı, siz vazgeçtiniz” dedi.

ABD resmi yetkilileri tarafından ana hatları belirlenen süreçte Trump’ın ek gümrük tarifelerinin Haziran’ın sonuna kadar işleme geçmeyeceği fakat tam olarak Trump ve Xi’nin görüşeceği 28-29 Haziran’da Osaka’da düzenlenecek olan G-20 Liderler Zirvesi’ne denk gelecek olmasının, hali hazırda artan ticaret tansiyonunu iyice yükseltebileceği belirtiliyor.

Trump önceki gün “Üç ya da dört hafta içinde Çin ile ticaret görüşmelerinin başarılı olup olmadığı belli olur” demişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.