Çin’den Hong Kong’a Destek

Carrie Lam / Wikimedia

Pekin yönetiminin Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi Baş yöneticisi Carrie Lam’ın ‘Çin’e iadesi kolaylaştıran yasal düzenlemenin askıya alınma kararını desteklediği bildirildi.

9 Haziran’dan beri yaklaşık 1 milyon katılımcının gerçekleştirdiği büyük çaplı protestolar sonucu, Hong Kong Başbakanı Carrie Lam, suçluların Çin’e iadesini içeren yasa tasarısının ertelendiğini açıkladı.

ABD geçtiğimiz günlerde Hong Kong’u Çin’den ayrı tanıyan ve “ABD tarafından özgürlüğünü garanti altına alacak” olan bir yasa tasarısı hazırlaması sonucu, Hong Kong’daki eylemlerin büyümesinden ABD’yi sorumlu tutmuştu.

Hong Kong, Birleşik Krallık tarafından 1997 yılında Çin’e devredilmişti.

Çin’e Zanlıların İadesi İçin Yeni Yasa Tasarısı

Çin’e suçluların iadesi için önerilen yeni yasa, Şubat ayında Tayvanlı bir cinayet zanlısının iadesi ile ilgili olarak gündeme gelmişti.

Ancak çıkan bu yeni yasa ile Çin’in Hong Kong’ta istediği kişileri siyasi suçlar nedeniyle alıkoyabileceği ve kentin yarı özerk sistemine darbe vuracağı savunuldu.

Sokaklara dökülen protestocular, “Çin iadesine hayır, kötülük yasasına hayır” şeklinde slogan attı. 

Yasal düzenlemeye karşı gerçekleştirilen geniş katılımlı protestolarda 11 gösterici gözaltına alınmıştı. Bazı noktalarda göstericiler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan arbede sonucunda 79 kişi yaralanmıştı.     

Gösterilerde protestoculara plastik mermi, biber gazı ve göz yaşartıcı gaz kullanılmıştı.    


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.