Çinli Alibaba Yahoo’ya Talip

Ağaçlar arasında kalan Yahoo panosu; San Francisco, Kaliforniya (Justin Sullivan/Getty Images)

Zor durumda olan Yahoo, geleceğe yönelik strateji belirlemeye çalışırken Çin internet devi Alibaba’nın eline düşebilir.

Alibaba’nın CEO’su Jack Ma, yakın zamanda Stanford Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada Yahoo satışa çıkarsa çok ilgili olduklarını belirtti.

1 Ocaktan bugüne hisse fiyatı yüzde 20’den fazla düşen Kaliforniya merkezli Yahoo, kısa bir süre önce CEO Carol Bartz’ı ani kararla görevden almıştı. Şirket yönetimi, şu an hisselerin bir bölümünü ya da tamamını satmak da dahil olmak üzere bir çok opsiyonu değerlendiriyor.

Bartz, Yahoo’nun reklam gelirlerinde Google ve Microsoft’un gerisinde kalarak düşük performans sergilemesi sebebiyle gözden düşmüştü. Şirketin CFO’su Tim Morse, şu anda geçici CEO olarak görev yapmakta.

Reuters haberine göre Ma, rakip firma satın almak, işi büyütmek amacıyla gelecek yılı çoğunlukla Amerika’da geçirecek.

Şaka gibi

Durum biraz ironik çünkü Yahoo şu an Alibaba’nın %40’ına sahip. Alibaba’nın daha önce Yahoo’dan hisselerini geri alma girişimi eski CEO Bartz tarafından engellenmişti.

Yahoo’nun bir birleşme sonucu Çinli internet devi olarak başarılı olup olamayacağı konusu simdi en önemli soru.

Çin pazarına giren Amerikan internet şirketleri uzun zamanda çok az başarı kaydetti. Yahoo ve Microsoft gibi şirketler çok küçük pazar paylarına sahip ve Çin Komünist Partisi baskısı yüzünden bazı bilgileri ve “hassas” kelimeleri sansürlemek zorunda.

Başlangıçta sansür uygulayan Google, 2010 yılından itibaren rejime karşı çıkarak, Çince web sitesini sansür dışında kalan Hong Kong’a yönlendirdi. Fakat Yahoo Çin operasyonlarında, bilgi özgürlüğü konusunda sert eleştirilere maruz kaldı. 2005 yılında, muhalif Shi Tao, Yahoo tarafından bulunan IP bilgileri sonucu mahkum edildi.

ABD hisse senedi fiyatlarının şu an düşük değerde olması ve nakit bolluğu Çinli internet şirketlerinin yurtdışında genişleme isteğini daha da artırıyor.

Ancak Amerikan internet kullanıcıları Çin’e ait olan Yahoo’yu kullanmak ister mi? Çok zor… Finansal sıkıntı bir yana, Çin-destekli Yahoo’nun bugünkü rakipleri Google ve Microsoft’a göre nasıl daha başarılı olabileceğini anlamak zor.

Bu da sonuçta Yahoo’nun durumunun daha iyi olmayacağını göstermekte.

Orjinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.