Çipras Erdoğan’a Yanıt Verdi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yanıt verdi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında “Biz Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaya kararlıyız.” sözleri üzerine Çipras, kendisini hedef alan konuşmaya yanıt verdi.

Erdoğan, konuşmasında “Yunanistan Başbakanı kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor. Ne söylerse söylesin. Biz Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaya kararlıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Çipras, Kıbrıs’ta yaptığı konuşmada Erdoğan’ın konuşmasına değindi.

“Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan sesleniyorum. Ben kendime göre değil; uluslararası hukuk adına, Avrupa Birliği adına ve hukuk kurallarına saygılı olan uluslararası toplumun adına, mantıklı ve gerçekçi bir dil kullanarak konuşuyorum. Yunanistan tek başına değildir. Bölgedeki istikrarın ve barışın sütun taşlarından biridir.

“Gerek Yunanistan’ın gerekse Kıbrıs’ın egemenlik haklarını, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde korumakta kararlıyız.”

BBC Türkçe’nin haberine göre Çipras aynı konuşmada, “Yunanistan’ın ya da Kıbrıs’ın egemenlik haklarını ihlal edecekler bilmelidir ki; bunun maliyeti büyük olacaktır. Türkiye’nin AB ilişkileri ile bölgedeki işbirliği olanaklarına büyük zarar verecektir” ifadesini kullandı.

Türkiye ve Güney Kıbrıs arasındaki gerginliğin boyutu, 2010’dan itibaren Doğu Akdeniz’de zengin hidrokarbon yataklarının keşfedilmesi ve uluslararası büyük enerji şirketlerinin bölgeye akın etmesiyle birlikte daha da arttı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.