Covid19 Hapı Hakkında Bilgiler Paylaşıldı

ABD ve Kanada merkezli, dünyanın en büyük ilaç üreticilerinden birisi olan Merck, geliştirdiği Covid-19 hapı “Molnupiravir” hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Ağız yoluyla alınan ilaç, virüsün neden olduğu ölüm ve yoğun bakıma yatma riskini de %50 oranında azalttığı bilgisi paylaşıldı.

Olabildiğince kısa süre içerisinde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayı alması planlanan hap için tüm dünyadaki düzenleyici kurumların onayına sunulması bekleniyor. Elde edilen olumlu sonuçlar sayesinde de ilacın Faz-3 denemesi planlanandan daha erken tarihte sona erdi. 

İlaç, FDA ve diğer düzenleyici kurumlardan onay alınırsa Covid-19 aşıları dışındaki ilk ilaç seçeneği olarak piyasaya sürülebilecek. 

Reuters’ta yer alan detaylara göre Molnupiravir, dünyanın her bölgesinden toplam 775 hasta üzerinde test edildi. Tedavi sırasında ilacı alan hastaların %7,3’ü hastaneye kaldırıldı ve hiç ölüme rastlanmadı. Buna karşılık plasebo grubunda olan, yani ilacı almayan karşılaştırma grubundaki hastaların %14,1’i hastaneye kaldırıldı ve 8 kişi hayatını kaybetti.

İki grup arasında yer alan bu kıyaslamaya göre Molnupiravir’i alan hastalarda ölümle karşılaşılmazken; ilacı alanlar, almayanlara kıyasla %50’ye yakın oranda daha az hastaneye kaldırıldı. İlaç, testler sırasında 5 gün boyunca 12 saatte bir hastalara verilmişti.

Merck, 10 milyon doz Molnupiravir üretmeye hazır olduğunu belirtildi. Ayrıca ABD hükümeti ile yapılan anlaşmaya göre 5 gün boyunca 12 saatte bir alınacak dozların tamamının bulunduğu bir paket Molnupiravir’in fiyatı 700 dolar olarak belirlendi. Merck, ABD hükümeti ile 1,7 milyon paket ilaç için anlaşmaya varıldığını bildirdi. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.