Danimarka Dışişleri Bakanı Espersen Suriye’de

ŞAM– Danimarka Dışişleri Bakanı Lynn Espersen resmi bir ziyaret amacıyla Suriye’ye geldi. Dışişleri Bakanı Espersen, Şam ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmede ikili ilişkilerin ekonomi ve kültür başta olmak üzere her alanda ilerletme gerekliliği üzerinde duruldu. Görüşmede ayrıca bölgesel konular değerlendirildi.

Esad, Danimarka Dışişleri Bakanı Espersen’e bölgesel konulara ilişkin olarak, Suriye’nin tutumunu aktardı. Beşşar Esad; Avrupa’nın bölgede ve barış sürecinin ilerletilmesinde daha büyük bir rol oynaması, bölge sorunlarına ilişkin objektif ve net bir perspektif belirlemesi gerektiğini söyledi. Esad, “Avrupa, bölgeye tarihi ve coğrafi yakınlığı gereği bölge davalarının daha iyi anlayabilir.” dedi.

Espersen ise Suriye’nin bölgedeki anahtar rolüne dikkat çekerek Avrupa’nın, Arap bölgesi davalarına uygun çözümler bulabilmesi için bu davalara daha kapsamlı bir yaklaşımla bakması gerektiğini kaydetti.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Buseyna Şaban, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdülfettah Ammura ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Departman Müdürü katıldı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı El Muallim Danimarkalı mevkidaşı Espersen ile bir araya geldi.

Esad; geçen Mart ayında, Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komisyonu Başkanı Eva Kerr Hansen ile bir araya gelerek Ortadoğu Bölgesindeki gelişmeleri ele almış ve Avrupa’nın, İsrail’i işgal ettiği Arap topraklarından çekilmeye zorlayacak etkin bir rol oynamasının önemini vurgulamıştı.

Danimarka Kraliçesi 2. Margaret ise geçen yılın Mayıs ayında El Muallim’le Kopenhag’da yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme çağrısında bulunmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.