Demirtaş, Açlık Grevleriyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

BDP Eş Başkanı Selehattin Demirtaş, açlık grevlerinin sona erdirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Barosu’nun 43. Olağan Genel kurul toplantısına katılarak oy kullanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.Demirtaş, cezaevlerindeki açlık grevlerinin bir an önce sona erdirilmesi için Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona erdirilmesiyle ilgili dün akşam  Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile birlikte bir görüşme gerçekleştiren BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, somut gelişme kaydedilmediğini belirterek “Özellikle açlık grevlerinin bu kadar kritik bir noktaya geldiği dönemde başbakanın daha dikkatli, daha duyarlı açıklamalar yapması, somut adımlar atması için bir kez daha buradan çağrıda bulunuyorum. Somut adımlar atılması konusunda hükümet nezdinde de temaslarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Adalet Bakanı Ergin ise Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila’ya yaptığı açıklamada çok hassas bir süreçten geçildiğini vurgulayarak BDP’lilerle yaptığı görüşmede açlık grevi ile ilgili sürecin daha da kötüleşmemesi ve bu tür etkiler yaratacak söylem ve eylemlerden uzak durulması konusunda bir anlayış birliğine vardıklarını ifade etti.

Demirtaş, açlık grevi yapan tutukluların talepleriyle ilgili somut bir gelişme kaydedilmediğini, kendilerinin bu konuda yeterince gayret gösterdiklerini belirterek, ‘‘Adalet Bakanı’nın önümüzdeki hafta için ana dilde savunma ile ilgili açıklaması vardı. Bu konu ile ilgili yasal adımların atılacağı şeklinde açıklamalar oldu. Bu konuyu önemsiyoruz. Ama yine ciddi bir hukuksuzluk olarak 1.5 yıldır süren İmralı tecridi meselesinde de hiç bir adım atılmış değil. Başbakanın dünkü açıklamalarından bu hukuksuzluğun ciddi bir şekilde devam edeceği izlenimi edindik. Bu doğru bir yaklaşım değil, bir defa avukatların tutuklularla görüşmesi CMK’da düzenlenmiştir.’’ Dedi.

Demirtaş, açlık grevlerinin bu kadar kritik bir noktaya geldiği dönemde Başbakan’ın daha dikkatli ve duyarlı açıklamalar yapması, somut adımlar atılması için çağrıda bulunarak, ‘‘Restleşme belki siyasetin doğası gibi görünebilir, ama ortada insanların hayatı gibi kritik bir mesele varken bence herkesin, bizler de dahil bütün siyasetçilerin çok daha dikkatli davranması lazım. Cezaevindeki açlık grevlerinde 54. güne giren arkadaşlarımızın sağlık durumları hayatı risk oluşturmaya başladı. Bu nedenle somut adımlar atılması konusunda hükümet nezdinde de temaslarımızı sürdüreceğiz. Açlık grevlerinin ölümle sonuçlanmadan bir an evvel sonlanması için biz de çabalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’ın avukatların İmralı ve diğer siyasi tutuklularla görüşemeyeceğini söylemesinin yanlış bulduğunu belirterek, bunun anayasal hiç bir dayanağının olmadığını söyledi. Demirtaş, avukatların müvekkilleriyle görüşmelerinin başbakanın iznine tabii olmadığını, başbakanını bunu ifade etmesinin bu süreçte çözüme katkı sağlamayacağını belirterek ‘‘Avukatların İmralı’da düzenli yapacakları görüşmelerle açlık grevlerinde yumuşama olacağını düşünüyorum. Cezaevlerinde yaptığımız görüşmelerde bunun sinyalini aldık. Bununla birlikte Kürt meselesinin yeniden müzakere aşamasıyla ele alınması, hükümetin bu konuda bir yaklaşım ortaya koyması da açlık grevinin bitmesi için önemli bir adım olur. Biz de BDP olarak bu adımları hem destekleriz, hem de açlık grevlerinin sonuçlanması için gerekirse cezaevlerindeki tutuklularla görüşürüz. Bu saatten sonra artık şov, kebap tandır meselesine girmenin hiçbir ciddiyeti yok. İnsanlar bedenini ölüme yatırmışken kimse böyle bir lükse sahip olamaz” dedi.

Bir gazetecinin bu sorunların çözülmemesi durumunda BDP’li milletvekillerinin parlamentoda açlık  grevi başlatacaklarıyla ilgili bir duyum aldığıyla ilgili soruya da Demirtaş, bütün yolların tıkanması halinde böyle bir eylem yapabileceklerini söyledi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.