Devler Kaldırımı

Efsaneye göre irlandalı dev Finn Maccool, düşmanı Finn gall ile savaşabilmek için İskoçya’ya kadar bir kaldırım inşa etmiş. Finn Gall hızla kaçarken bu kaldırımı yıkmış ve şimdiki harabe durumuna getirmiş.

Devler kaldırımı yaklaşık 40.000 sütunun denizin üzerinde yükselmesiyle oluşmuştur. Bu sütunlar volkanik bir patlama sonucu ortaya çıkmış. Sıcak lav soğuduğunda , yüzeyde kırılmalar yaratır. Devler kaldırımı da sıcak lavların kayalarda bu şekilde kırılma yaratması ile oluşmuş.

İrlandadaki bazalt prizmalarına Devler Kaldırımı dendiği halde bu sütunlar, kimi yerde merdiven basamaklarını, kimi yerde bir tribünü, kimi yerde bir riyatro alanını, kimi yerde de, denizin altında uzaklara kadar devam eden bir arnavut kaldırımını andıracak şekilde dizilmiş. Sütunların deniz tarafından aşındırılan yüzeyleri bir kaldırım görünümünü almış.

Sayıları 40 000 i aşan bazalt sütunları, bu ıssız bölgede, irili ufaklı mezar taşları gibi göz alabildiğine yayılmıştır. Halk arasında anlatılan bir efsaneye göre bu taşlar, adanın ilk sakinleri olan dev İrlandalıların döşediği zafer yolunun kalıntılarıymış. Aslında Devler Kaldırımı, birden soğuyarak, paralel kenarlı büyük prizmalar halinde billurlaşan yanardağ lavlarından meydana gelmiştir. Bu olayın bir benzeri de Fransada meydana gelmiş, Massif Central deki Espaly, Bort ve Salrıt-Flour orgları ortaya çıkmıştı.

Kaynaklar:

http://www.myguideireland.com/the-giants-causeway

http://bridavis.chickenfactory.net/

http://www.physics.utoronto.ca/~nonlin/PNASpress/PNASpress.html

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Giants_Causeway_1b.JPG

http://www.grainmash.com/?p=7

http://www.heryastan.com/makale.php?id=1644

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.