Tunceli’de Kurulan Direniş Çadırları Kaldırıldı

Açlık grevine destek için kurulan çadırlar polis tarafından kaldırıldı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Tunceli İl Başkanlığı tarafından cezaevindeki tutukluların başlattığı açlık grevi eylemlerine destek vermek amacıyla kurulan direniş çadırı, gece geç saatlerde polis ekipleri tarafından kaldırıldı.

Siyasi tutukluların başlattığı ve 52. gününe giren açlık grevi eylemlerine destek vermek amacıyla BDP Tunceli İl Başkanlığı tarafından Yeraltı Çarşısı üzerinde direniş çadırı kuruldu. Polis ekipleri, gece geç saatlerde BDP’lilerin kurduğu çadırı kaldırdı. Tunceli Valiliği’nin verdiği karar doğrultusunda 30 Ekim günü kurulan çadıra el konulurken, çadırda eylemde bulunan 10 kişi ise gözaltına alınarak Merkez Polis Karakolu’na götürüldü. Gözaltına alınan şahıslar, Tunceli Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı.

BDP Tunceli İl Başkanı Şerafettin Halis ile Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin de olay yerine geldi. Polislerle tartışan Şerafettin Halis, “Gece saatlerinde korsanvari bir şekilde çadır basılıp kaldırılıyor. Oysa vali ile görüşmüştük. Çadırın kaldırılmaması konusunda taleplerimiz olmuştu. Biz burada korsan ve yasal olmayan bir şey yapmadık. Meşru bir eylem gerçekleştiriyorduk. Ölümlere dur demek için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Toplumun vicdanı, halkın sesi olmaya çalıştık” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.