Dolar Her Gün rekor Tazeliyor

Düne 10.10 rakamıyla başlayan dolar, bugün ise 10.44 fiyatını gördü.

Enflasyon rakamlarının yüksel gelmesine rağmen Merkez Bankası’nın faiz indirmeye devam edeceğinin beklenmesi, döviz kurunda rekorları beraberinde getiriyor. Kasım ve Aralık ayında yapılacak olan dış borç geri ödemeleri ve yüksek enerji faturaları da kur artışında tetikliyor.

Dün sabah saatlerinde yükselişini sürdüren dolar 10,2531 seviyesini görmüştü. Daha sonra 10,22 seviyesine kadar geri çekilen kur, akşam saatlerinde 10,4426 seviyesini gördü. Dolar/TL, saat 18.40 itibariyle 10,32 seviyesinde oldu.

5. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan,  “Enflasyon cephesinde maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Küresel konjonktür ve yurt içi görünüm enflasyonla mücadelede son derece dikkatli olmamızı gerektiriyor” dedi.

Elvan’ın bu açıklamalarının ardından Türk Lirası, dolar karşısında erimeye devam ederken, serbest piyasada dolar 10,28, euro (avro) ise, 11,66 TL’ye yükselerek tarihi zirvelerini gördü.

Altın fiyatları ise, ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yükselişini sürdürerek 615 liradan işlem görüyor. Altının yükselmesiyle birlikte ilk kez dört haneleri gören çeyrek altın, 1008 TL seviyesine yükselerek tarihi rekor kırdı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.