Dolar Seçim Sonrası Düştü

Dolar, bir süredir devam eden seçim atmosferinin sona ermesi ve belirsizliğin sona ermesiyle düştü.

Dolar Türk Lirası karşısında, tekrarlanan İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde Ekrem İmamoğlu’nun önemli oy farkı ile kazanması sonucu düşüş gösterdi.

Dolar, belirsizliğin sona ermesinin ardından gece yarısı ilk işlemlerde yaklaşık yüzde 1.5 düşerek 5.7692 seviyesine kadar indi. Ardından 5.77 oldu. Ancak bu toparlama uzun sürmeyerek Tükiye’de piyasaların tekrar açılmasıyla tekrar düşüşe geçerek 5.73 seviyesinin altına düştü.

İktidar Partisi ile ittifak yapan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim olmayacağına ilişkin açıklamaları ve belirsizliğin giderilmesi düşüşe yardımcı oldu.

Londra’da Nomura Holdings Inc. ekonomisti İnan Demir, Bloomberg News’a yaptığı değerlendirmede, “Piyasa bu riskin ortadan kalkmasından memnun, ancak ilk reaksiyonun ötesinde, yatırımcılar sorulara yanıt arayacak,” dedi ve “Daha fazla popülizm olacak mı? Kabinede değişiklik olacak mı? Artan bir milliyetçilik etkisi olacak mı?” şeklinde konuştu.

24 Haziran pazartesi günü seçimin ardından ilk işlem gününde dolar cuma günkü 5.82’den 5.71’e kadar indi, euro ise 6.65 TL’den 6.50’ya çekildi. Altının onsu 1400 üzerinden seyretmeye devam ederken, brent petrol fiyatı yeniden 65 doların üzerinde haftaya başladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.