Dünyanın En Yaşlı Ağaçları

Bazı ağaçlar dünyada binlerce yıl boyunca kalabiliyor. Her yıl daha çok büyüyen kökler daha derinlere ulaşıyor. Dünyanın en eski ağaçları hangileridir?

1. İsmi Yok

Türü: Pinus Lonaeva

Yaşadığı yer: ABD Kaliforniya, Beyaz Dağlar

Bu ağaçtan en son 1950’lerin sonlarında yaş tespiti yapılabilmiş. Fakat en son tespiti yapan kişi tarihi belirtemeden yaşamını yitirmiş. Ağaç halkaları Araştırma laboratuvarından Tom Harlan 2012’de bu ağaç üzerinde yaş tespiti yapabilmiş. Yaptığı tespit sonucu ağacın 5062 yaşında, (yaklaşık 5063) dünyanın en yaşlı ağacı olduğunu açıklamış. Ağaç hala yaşıyor.

2.  Methuselah,

dünyanın en yaşlı ağacı 1
Dünyanın ikinci en yaşlı ağacı, Batı bristlecone çamı, ve 4662 yaşında (National Park Service)

Türü: Pinus Longaeva

Yaşadığı Yer: ABD Kaliforniya, Beyaz Dağlar

Kuzey Carolina Üniversitesinden Peter Lance’a göre Methuselah Firavun Ramses II (M.Ö. 1300 yıllarında) zamanından 1350 yıl önce doğmuş ve 4662 yaşında.

Batı bristlecone çamı olarak bilinen bu çam türü, yok olma tehditi altında olan ağaçlar arasında yer alıyor. Bu ağaçlar Kaliforniya, Nevada ve Utah’da kümler halinde buluyor. Dayanıklılığı neye bağlı? ABD Orman servisi Kamu işleri uzmanı olan Robet Westover yaptığı açıklamada, “Bristlecone çok yavaş büyür ve tahtası çok yoğun ve reçinelidir. Bundan dolayı böcekler, mantarlar ve diğer potansiyel zararlılara karşı dayanıklıdır” dedi.

3.  Zoroastrian Sarv,

dünyanın en yaşlı ağacı 2
Dünyanın üçüncü en yaşlı ağacı olarak 4000 yaşında-İran (Screenshot/YouTube)

Türü: Akdeniz Selvisi

Yer: Abarkuh, İran

Dünyanın üçüncü en yaşlı ağacı olarak 4000 yaşında. İran sanat ve kültüründe ağaçların özel bir yeri vardır. Zoroastrian Sarv, ulusal bir anıt olarak işaretlenmiş ve turistik çekicilik yaratması için etrafına bir park inşa edilmiştir. Yüksekliği 91 metre ve kalınlığı da bazı bölgelerde 59 metreye kadar ulaşmaktadır.

4. İsmi Yok

Türü: Fitzroya cupressoides

Yer: Şili

Bazı kişiler bu bölgenin Llangernyw Yew’deki Kuzey Galler bölgesindeki kasabaya ait olduğunu söylüyor. Ağacın en az 4000 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Fakat elde yeterli kanıt olmadığı için ağaç Yew’e dahil olamamış. Yaygın olarak adı Patagonya Cypress olarak bilinen Şili Fitzroya’sı ülkedeki kereste kullanımı yüzünden tehdit altındadır.

 

Dünyanın en yaşlı ağacı olarak bilinen bu dört ağaç hala canlıdır.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.