Dünya Türk Kahvesi Günü

5 Aralık tarihi Dünya Türk Kahvesi olarak kutlanıyor. Her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve, dünya çapında en popülerler arasında yer alıyor.

5 Aralık Dünya Tük Kahvesi Günü olarak kutlanan bugünde Kahve Dünyası, kahve tüketimi üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmada her 100 kişiden 95’inin Türk Kahvesi içtiği ortaya çıktı.

Kahve içenlerin yüzde 77’si tercihini Türk kahvesinden yana kullanıyor. Ardından filtre kahve ve cappucino sırayı takip ediyor.

Günde ise ortalama bir fincan Türk kahvesi tüketiliyor. Türkiye’de en çok tüketimin Ege Bölgesi olduğu görülüyor. Oranı ise günde 2-3 fincan içen kesimin yüzde 34’ü Ege’de çıkmasından anlaşılıyor.

Türk kahvesinin en az içildiği bölge ise Doğu Anadolu.

Türk Kahvesi Tarihçesi

Kökeni Arap Yarımadası olarak bilinmesinin yanında, ilk bilgileri 10. yy.’da bir Arap doktoruna dayanır. Fakat ilk kullanımı MS 575 yılları olarak biliniyor.

Bazı araştırmalara göre kahve adının Güneybatı Etiyopya’nın Kaffa şehriyle ilgisinden geldiği tahmin edilmektedir. Bir başka deyişe göre, Arapçada şarap anlamında kullanılan kahva zamanla kahve ye dönüşür.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.