Dünyanın İlk Tapınağı : GÖBEKLİTEPE

 Dünyanın İlk Tapınağı : GÖBEKLİTEPE

Alman arkeolog Klaus Schmidt’e göre Kutsal kitaplarda Garden of Eden (Cennet Bahçesi) olarak geçen ve Adem ile Havva’nın yasak elma ağacının meyvesinden yiyerek kovuldukları yer olarak belirtilen Göbeklitepe Urfaya yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunan Dünyanın ilk tapınağı olarak biliniyor. 15 yıldır üzerinde kazı çalışması yapılan Göbeklitepe’nin özelliği bundan tam 12 bin yıl önceye ait , yani bulunan en eski tapınak olmasıdır.

1994 yılında sürüsünü otlatan bir çobanın, bulduğu taşları yetkililere götürmesi sonucunda İstanbul’daki Alman Enstitüsü’nde bulunan Klaus Schmidt bölgeye gidip çalışmalar yapmaya başlamış.

Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün çalışmaları sayesinde 1995 yılında bulunan tapınak bir yerleşim yeri olarak kullanılmamış. Şu anda sadece 6 tanesinin ortaya çıkarıldığı yapıların toplamının 20 tane olduğu belirtilmektedir. Taş devrinden kalma olduğu düşünülen bu yapıların ortak özelliği tapınakların merkezinde T şeklinde karşılıklı duran iki sütunun bulunması. 3 ile 6 m yüksekliğinde bulunan bu sütunlar üzerinde bulunan el ve kol tasvirleri sütunların insan şeklinde stilize ederek yapılmış olduklarını gösteriyor.

Taş balta gibi el aletlerine rastlanmamış. Bunun dışında sütunlar üzerinde hayvan ve soyut resimler dikkat çekiyor. Taşlar üzerine kazılarak yapılan bu resimlerden en çok kullanılan figürler yaban ördeği, tilki, yılan , boğa ve turna . Bu T biçimindeki sütunlarda ilgi çeken bir başka resim ise sütununların yan tarafların sanki aşağı doğru iner gibi gösterilen bir aslan figürü. Kazılarda hiç insan kemiğine rastlanmamış, Yani mezar değil. Bolca yenmiş hayvan kemiği bulunmuş. Kapının olmaması ev olmadığının bir göstergesi . Yapı labirenti andırıyor.

40 ile 60 ton arasında değişen sütunların nasıl olupta buraya taşındıkları ve taş devri gibi insanların herhangi bir el alletlerinin olmadığı bir dönemde bunların nasıl tasarlanıp inşaa edildikleri henüz açıklanamayan bir sır.

Dünyadaki diğer eski yapılara bakıldığında Göbeklitepe’nin durumu daha iyi anlaşılıyor.

Göbeklitepete          M:Ö. 9600         11.600 yaşında

Stonehedge             M.Ö. 3000           5000 yaşında

Mısır Pramitleri      M.Ö. 2650         4650 yaşında

İnka- Machipichu   M.S. 1450            550 yaşında

Fotoğraf:arkeolojikhaber.net

Dünyada hızla tanınmaya başlayan bu kültür mirasının desteklenmeye ihtiyacı var. Urfa müzesi projesinin Ankara’da beklediği belirtiliyor. Proje henüz uygulamaya geçmediği için Kültür Bakanlığı ve Anıtlar Kurulunun herhangi bir güvenlik görevlisi atayamadığı Göbeklitepe’yi şu anda bir köylünün koruduğu ve ordan bir heykelin çalındığı belirtiliyor. Biletli girişin olmadığı bu tarihi alanda görmeye gelenler arabalarını kazı alanının yakınlarına park ediyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.