Enerji Depolayan E-bisiklet

Tübitak’tan alınan bilgiye göre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, sürücüsüne enerji desteği veren ve istenirse cep telefonu yardımıyla bisikletinizi bir e-bisiklete dönüştüren Kopenhag Tekerleği’ni tanıttılar.

Araştırmacılar, projenin öncelikli amacının, sürücülerin kat edebilecekleri mesafeyi artırarak bisiklet kullanımı teşvik etmek olduğunu söylüyorlar. Bunu sağlamak için, sürücü frenleri her kullandığında Tekerlek enerji depolayarak gerektiğinde bir yokuşu tırmanırken veya hızlanmak istediğinizde kullanmanız için saklıyor.

Fren kullanıldığında kinetik enerjinizi elektrikli bir motor yardımıyla yeniden kazanan Tekerlek, bu enerjiyi içerisindeki pillerde depoluyor. Sistemi kullanmak için başka elektronik parça ya da sensör eklenmesi gerekmediği, sadece tekerleğin yeterli olduğu, eski bisikletinize kolayca monte edilebileceği de belirtiliyor.

Kopenhag Tekerleği’nin ilave özellikleri birkaç sensör, bluetooth bağlantısı ve akıllı telefon aracılığıyla işliyor. Tekerlek, bisiklete yerleştirilmiş telefon sayesinde hızınızı, yönünüzü, kat ettiğiniz mesafeyi ve hava kirliliği değerlerini ölçebiliyor hatta arkadaşlarınızın o sırada yakınlarda olup olmadığını bile söyleyebiliyor.

 

Yoruma kapalı.