Erdemle ülke yöneten Zhou Kralı Wen

Zhou Krallığı Hükümdarı Wen (M.Ö. 1152 – M.Ö. 1056)

David Wu, The Epoch Times

Shang hanedanından Zhou Krallığı Hükümdarı Wen (M.Ö. 1152 – M.Ö. 1056) erdemle ve iyilik ile ülke yönetme anlayışına sahipti ve bu özelliği ile ün yapmıştı. İnsanlara dürüst ve erdemli, Tanrıya saygılı olmayı öğretti. Sık sık şöyle derdi: “Bir kral insanları iyilikle yönetmeli, yetkililer insanları titizlik ve dikkatle yönetmeli, çocuklar anne-babaya saygı duymalı, anne-baba çocukları sevgi ile yetiştirmeli ve insanlar iyi niyetle birbirlerine yaklaşmalı.”

Kral Wen, çok titiz, temkinli ve vicdanlı biriydi. O insanlar için iyi bir örnek olmaya çalıştı. Sade kıyafetler tercih etti ve çiftçiler ile birlikte sık sık tarlada çalıştı.

O hep insanları düşünürdü. Çiftçiler için vergi indirimi yaptı ve kamu alanlarında tarım yapmaları için vergilerin sadece dokuzda birini alarak çiftçileri teşvik etti. Bu politikalar sayesinde çiftçiler tasarruf yapabildi. Buna ek olarak, Kral Wen, ithalat / ihracat vergilerini kaldırdı. Kocaları/babaları tarafından işlenen suçlarda eşleri ve çocukları da cezalandıran yasaları iptal etti. Kral Wen yoksullara yardım ve bakım imkanı sağladı.

Bir keresinde, sınır çatışmasına giren iki kral Zhou Krallığı’na gidip, Kral Wen’den hakemlik yapmasını istedi. Zhou Krallığı’na adım attıklarında insanların nazik, huzurlu ve kibar olduklarını farkettiler. Gördüklerinden çok etkilenen iki kral tartışmadan vazgeçip birbirlerine ihtilaflı araziyi vermeyi teklif etti. Zhou Krallığı’na yakın dükler hikayeyi duyup Kral Wen’e örnek insan olarak saygı duymaya başladılar. Hatta hepsi Zhou’ya gelip, Zhou Krallığı’nın bir parçası olmak için teslim olmak istediler.

Kral Wen, kendisine yardımcı olacak erdemli kişiler olmadan devleti iyi yönetemeyeceğini biliyordu. Jiang Ziya’nın çok derin bilgiye sahip erdemli bir bilge olduğunu duydu. Jiang Ziya’yı ziyaret edip, devlet yönetiminde danışman olmasını istedi. Jiang Ziya, Kral Wen’e ve daha sonra Kral Wu’ya danışmanlık yaptı.

Kral Wen’in yönetim anlayışı gelecek nesiller için birleşik ulusun iyi yönetimi için bir temel oluşturdu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.