Erdoğan Ve Putin Moskova’da Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova’da bir araya geldi.

Erdoğan ve Putin arasında Moskova Jukovskiy Uluslararası Havaalanı’nda baş başa gerçekleşen görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından iki lider basın toplantısı düzenledi.

Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib’deki durumdan derin endişe duyduklarını belirterek konuşmasına başlayan Putin, “Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik.” dedi.

Putin, açıklamasını şu sözlerle devam ettirdi:

“İdlib’deki durumdan kaygılıyız. Oradaki teröristler Rus askeri üslerini tehdit ediyor. Bölge, militanlar için barınak haline gelmemeli. Sayın Erdoğan’la ek tedbirler alınmasına karar verdik. Neler yapılabileceğini konuştuk. Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü önemli. Türkiye’nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturması, Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır. Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye’nin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sınırlarındaki güvenliğini sağlaması lazım, bu Türkiye’nin meşru hakkıdır.”

Erdoğan ise, Suriye’nin kuzeyindeki durumun kötüleşmesinden Şam yönetimini sorumlu tuttu.

Erdoğan, “İdlib’de rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez.” dedi.

Erdoğan, “Eylül ayında Soçi’de vardığımız mutabakatla İdlib’de nispi istikrarı sağlamıştık. Geçen sene Sayın Putin ile çok hassas bir dönemde kritik bir adım atarak İdlib’de insani trajedinin önüne geçmiştik. Ancak rejimin mayıs ayından beri sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan saldırıları İdlib’de tesis ettiğimiz sükuneti maalesef bozdu. Bu saldırılar Soçi Mutabakatı’nı hayata geçirme çabalarımıza da sekte vurdu. İdlib’de rejim saldırıları sonucunda mayıs ayından beri 500’ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200’ün üzerinde sivil yaralandı. Yüz binlerce İdlibli şu anda evlerini, yuvalarını terk etmek zorunda kaldı.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, 3.5 milyon Suriyeli’nin karşılacakları felakete karşın, Türkiye’ye yöneldiklerini belirtti.

Hali hazırda 3,6 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığını anımsatan Erdoğan;

“Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez. Sivilleri hedef alan saldırılar radikal unsurları da maalesef güçlendirmektedir. Rejimin kışkırtmaları, bölgedeki askerlerimizin can güvenliğini riske etme boyutuna varmıştır. Buradan şunu da ifade etmek istiyorum, meşru müdafaa hakkımız, özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Tabii gereken adımları da gereken zamanda atmak durumundayız. Ülkemizin bu konudaki kararlılığını değerli dostum Putin’e de bizzat ifade ettim. İdlib’de sükunetin sağlanması için Astana ruhu çerçevesinde çalışmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguladım. Soçi mutabakatıyla üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz. Zaten bildiğiniz gibi eylül ayının ortalarında Türkiye’de yapılacak üçlü zirveyle süreci devam ettireceğiz ve bu süreç bölgenin barışına önemli katkılarda bulunması lazım ki temennimiz Cenevre öncesi çok daha önemli adımları atmış olalım.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.