Erdoğan ve Trump’ın Afrin Görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığından gelen açıklamada görüşmenin konusunun Zeytin Dalı Harekatı olduğu belirtildi.

Görüşmeye ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklmaya göre; Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine başlattığı harekatla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinildi.

Erdoğan, Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade etti, terörle mücadelede ikili işbirliğinin önemi üzerinde duruldu. Erdoğan, terörle mücadele gerekliliğinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Trump ve Erdoğan, Suriye meselesi ve ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki iş birliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etti.

Görüşmenin hemen ardından Beyaze Saray’dan açıklama geldi;

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Erdoğan’a Afrin’de ki şiddetten duyduğu kaygısını ileterek bunun iki ülkenin Suriye’deki ortak çıkarlarını zayıflattığını söyledi.

Türkiye’de gerilimi artırmama, askeri operasyonları sınırlı tutma, sivil kayıpları önleme çağrısı yaptı.

İki lider, ABD ile Türkiye arasındaki  stratejik ortaklığın özellikle bölgesel istikrarın artırılması ve DEAŞ, PKK, El Kaide, İran destekli terörü de kapsayacak şekilde terörün her şekliyle mücadele için iyileştirilmesi hedefini taahhüt ettiler.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.