Erdoğan’dan Suriye Açıklaması

Erdoğan, Suriye lideri Esad ile yeniden görüşme mesajı verdi: “Biliyorsunuz sayın Esed’le biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve garanti edecek Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirecek tüm inisiyatif ve girişimlere açığız” sözleri hatırlatılarak “Suriye ile diplomatik ilişkiler kurulur mu?” sorusu karşısında şu yanıtı verdi:
“Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Biz Suriye ile bu ilişkileri geliştirmekte geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Ve Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz, bir hedefimiz asla olamaz. Çünkü Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluktur. Ve nasıl ki biz Suriye ile ilişkilerimizi çok çok canlı tuttuysak geçmişte, ailece görüşmelere varıncaya kadar, biliyorsunuz sayın Esed’le biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur ve Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz asla yok.”
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ile bir araya gelmiş, “Suriye-Türkiye ilişkilerini iyileştirmeye yönelik her türlü çabanın temelinin Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması olduğu” açıklaması yapmıştı.

Erdoğan’a ayrıca MHP lideri ile yaptığı görüşmeye de değindi:

Bizim Cumhur İttifakı’nın önemli bir temsilcisi olarak Devlet Bey’le uzun bir süredir çalışmalarımız var. Devlet Bey’le yaptığımız görüşmeler var. Ve bu görüşmelerimizi ara vermeden devam ettiriyoruz, ettireceğiz. Burada herhangi bir suistimale de fırsat vermeyi düşünmüyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil. Devlet Bey’le ülkemizin siyasi gelişiminde neler var, ne gibi tedbirler almamız gerekir. Bunların değerlendirmesini yaptık. Her görüşmemizde 1 saat civarında bu değerlendirmeleri yapıyoruz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.