Ermeni Soykırımı Yasası Ekonomik İlişkileri Bozacak

Ermeni Soykırımı Yasası – iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri bozacak

Fransa’dan her ne kadar yasanın sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olmadığı açıklamaları gelse de, Türkiye bu konudaki tepkisinde kararlı olacak gibi görünüyor.      Fot: Getty Images

1915 olaylarıyla ilgili Ermeni soykırımı iddialarına karşı çıkmanın suç sayılmasını öngören yasa teklifinin Fransa meclisinde kabul edilmesinin, iki ülke arasında ekonomik ilişkileri  olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.

Türkiye’nin nükleer enerji santrali kurma projeleri, savunma sanayiindeki ihtiyaçları, hızlı tren çalışmalarına dair ihaleleri de Fransa ekonomisi açısından büyük önem taşıyor.

Fransa’nın Türkiye’ye ihracatında ilk sırada otomobil yan sanayi geliyor. 2011 yılında Fransa, Türkiye’ye otomobil yan sanayi alanında 761 milyon Euro ihracat yapmış

Fransa’nın Türkiye’den ithalatında, 1 milyar 862 milyon Euro ile yine otomobiller ilk sırada. Fransa, Türkiye’den 2011 yılında 412 milyon Euro tutarında iç giyim ürünü, 292 milyon Euro tutarında beyaz eşya ithal etmiş.

Deri dışında dış giyim ürünleri, otomotiv yan sanayi, tekstil ürünleri, elektronik cihazlar yine Fransa’nın Türkiye’den ithal ettiği önemli mallar arasında yer alıyor.

Son dönemde iki ülke arasındaki öne çıkan bazı ekonomik veriler şöyle:

2010 yılı rakamlarına göre Türkiye, Fransa’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 6 milyar 264 milyon Euro ile 11. sırada.

Fransa’nın en fazla ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Türkiye, 5 milyar 402 milyon Euro ile 16. sırada.

Fransa’nın 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye’ye yaptığı ihracat 5 milyar 693 milyon Euro.

Fransa’nın 2011 yılının ilk 10 ayı için Türkiye’den yaptığı ithalat ise 4 milyar 929 milyon Euro.

Fransa, 2009 yılında Türkiye’ye 4 milyar 485 milyon Euro ihracat yaparken, yine aynı yıl Türkiye’den 5 milyar 78 milyon Euro ithalat yapmış.

Ermeni soykırımını kastetmiyor!

Türkiye tasarının yasalaşması halinde Fransa’ya yaptırımlar uygulanacağını belirtirken, hükümet sözcüsü Patrick Oliver’ın “bu yasa  Türkiye’yi ve sözde Ermeni soykırımını kastetmiyor” şeklinde bir açıklaması bulunuyor, ancak bu sözler Türkiye’de hiç kimseyi ikna edememiş gibi görünüyor.

İlgili Haberler

Ermeni Soykırımını Kastetmedik!

Davutoğlu Ermenistan’ı uyardı

Avusturalyalı Bakan; Sözde soykırım iddiaları taopluma hiçbirşey kazandırmaz

Sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı 11 Mart’da İsveç Parlementosunda görüşülecek

Osmanlının yıkılışından Amerika’da muzdarip

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.